Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Uprawiać światło

Data publikacji: Marzec 2012

Opracowanie: Katarzyna S. Nowak


Odwiedzający, w okresie świątecznym i noworocznym, angielskie miasto Bath mogli zobaczyć jedną z najbardziej magicznych rzeźb świetlnych autorstwa Bruce’a Munro. Zwany „designerem światła” brytyjski artysta znany jest z projektowania oświetlenia do ogrodów, wnętrz, a także wielkoformatowych realizacji dla światowych muzeów.

 

W Holburne Museum mieszczącym się w angielskim mieście Bath okresie świątecznym i noworocznym (aż do 8 stycznia), można było podziwiać świetlną realizację Field of Light autorstwa Bruce’a Munro. Zainstalowany w ogrodzie muzeum „las żarówek” najlepiej było podziwiać w godzinach wieczornych. Instalację włączano o godzinie 16 i gaszono o 19. Artysta miał już na koncie doświadczenie w publicznych realizacjach, jak: Long Knoll Field w Klimington czy Eden Project w Kornwalii, jednak świetlny ogród w Bath przyćmił wcześniejsze realizację swą wielkością. „Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Holburne Muzeum” – powiedział Munro. „Dyrektor Alexander Sturgis i jego zespół wstrzyknęli tak wiele energii w to miejsce, sprawiając, że małe muzeum urosło do rangi światowej”.

 

Inspiracja do realizacji tego projektu świetlnego narodziła się przed 18 laty, kiedy artysta podróżował przez australijskie bezdroża. Kontrast jałowej pustyni i rozsianych przydrożnych kempingów oglądany w nocy stwarza wrażenie niezwykle surrealistyczne. Oświetlone, ludzkie osady wyrastają niczym oazy zieleni na bezkresnej pustyni. Mauro został oczarowany wizją czerwonej pustyni, która pozostaje niepłodna póki nie spadnie deszcz i nie wykiełkują uśpione w niej nasiona.

 

Field of Light to gigantyczny surrealistyczny twór zaprezentowany na łonie natury, wobec której pozostaje obcy. Tak, jak nasiona w wysuszonej glebie czekają na deszcz, tak te światłowodowe rzeźby pozostają uśpione aż do chwili, gdy zapadnie zmrok. Działające od 1893 roku, Holburne Museum posiada w swych zbiorach liczne renesansowe brązy, srebra i ceramikę, a także obrazy takich twórców, jak: Gainsborough, Stubbs, Turner czy Zoffany. W związku z prowadzonymi pracami akrylu. Każda „grządka” „świetlnych roślin” jest oświetlana – dzięki zewnętrznemu projektorowi znajdującemu się w jej centrum – na inny kolor. Matowe, akrylowe kule nie posiadają wewnętrznego źródła energii, a uzyskany efekt bazuje na odbiciu emitowanego przez projektor światła. Efekt wizualny spotęgowany został poprzez użycie światłowodów, które, porozkładane na ziemi dają wrażenie pnącz zwieńczonych świetlnymi kulami.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama