Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

„La Ferita”

© Źródło: Fondazione Palazzo Strozzi, Zdjęcie: JR

Na jednej ze ścian włoskiej galerii sztuki Pallazzo Strozzi powstała nowa instalacja znanego artysty street artu, działającego pod pseudonimem JR. Dzieło „La Ferita” („Rana”) wygląda jak mural i symbolizuje spustoszenie, jakie pandemia koronawirusa wprowadziła do świata kultury. Czarno-biały fotomontaż umieszczony na elewacji sprawia wrażenie, jakby ktoś rozpruł  wielką część fasady i odsłonił to, co znajduje się w środku - na parterze widać dziedziniec, natomiast na wyższych piętrach oglądać można przechowywane tam dzieła sztuki, m.in. „Wiosnę” i „Narodziny Wenus” Botticellego. Praca ma 28 metrów wysokości i 33 metry szerokości.

„JR chciał otworzyć muzeum symbolicznie i iluzorycznie. Stworzył wrażenie wyłomu w fasadzie, otwartą ranę. Równocześnie chciał nam pokazać, jak ciężko jest wszystkim bez muzeów i wystaw, jak ciężki to cios dla całego systemu kultury i ludzi pracujących w jej strukturze” - opowiada Arturo Galancino, dyrektor fundacji Palazzo Strozzi.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama