Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Droga do wolności

Narodowe Centrum Kultury razem z Good Looking Studio postanowili przypomnieć o wspólnej historii miast Warszawy i Pragi, tworząc bliźniacze murale. Projekt nawiązuje do lat 1980-1989, kiedy to między dwoma miastami nawiązała się solidarnościowa współpraca, która doprowadziła do uzyskania przez nie wolności. Dwa murale namalowane w stolicy Polski i Czech mają przedstawić historię powstania „Solidarności” oraz opozycji demokratycznej obu państw w formie bardziej przystępnej dla młodszego pokolenia.

„Polskę i Czechy łączą podobne historyczne doświadczenia oraz trudna i długa droga do demokracji i suwerenności. W obydwu krajach wyznaczała ją opozycja demokratyczna, a kamieniem milowym była polska Solidarność, która narodziła się 40 lat temu i promieniowała na cały region. Jej owocem stała się również Solidarność Polsko-Czechosłowacka i rozwijana w jej ramach podziemna współpraca działaczy opozycyjnych. To właśnie historia Solidarności oraz jej wpływ na rozpad obozu komunistycznego i demokratyzację państw naszego regionu zainspirowały ośmiu twórców murali z Polski i Czech. Ich koncepcje artystyczne przełożone na dwa murale w wyjątkowym roku jubileuszu 40-lecia Solidarności, mają szczególne znaczenie. Namalowane na ścianach budynków grafiki prezentują historię w artystycznej formie kolażu, która przemawia do młodego pokolenia, i pokazują współczesną percepcję historii. Mam nadzieję, że ta plastyczna interpretacja historii będzie też skłaniała do refleksji tysiące przechodniów w obydwu stolicach. Mural to wyjątkowa forma sztuki prezentowana w największej i najliczniej odwiedzanej galerii, jaką jest przestrzeń miejska, która oddziałuje skuteczniej niż tradycyjne formy edukacji.” – podkreślił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Przed namalowaniem murali twórcy, podczas wizyt studyjnych, mieli możliwość poznania historii w obydwu krajach, uzupełniając swoją wiedzę podręcznikową i uzyskując nową perspektywę na historię lat 80. XX wieku. Odpowiednie przygotowanie pozwoliło artystom na realizację założonego efektu i zróżnicowanie poszczególnych elementów finalnego projektu.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama