Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Droga do wolności

Narodowe Centrum Kultury razem z Good Looking Studio postanowili przypomnieć o wspólnej historii miast Warszawy i Pragi, tworząc bliźniacze murale. Projekt nawiązuje do lat 1980-1989, kiedy to między dwoma miastami nawiązała się solidarnościowa współpraca, która doprowadziła do uzyskania przez nie wolności. Dwa murale namalowane w stolicy Polski i Czech mają przedstawić historię powstania „Solidarności” oraz opozycji demokratycznej obu państw w formie bardziej przystępnej dla młodszego pokolenia.

„Polskę i Czechy łączą podobne historyczne doświadczenia oraz trudna i długa droga do demokracji i suwerenności. W obydwu krajach wyznaczała ją opozycja demokratyczna, a kamieniem milowym była polska Solidarność, która narodziła się 40 lat temu i promieniowała na cały region. Jej owocem stała się również Solidarność Polsko-Czechosłowacka i rozwijana w jej ramach podziemna współpraca działaczy opozycyjnych. To właśnie historia Solidarności oraz jej wpływ na rozpad obozu komunistycznego i demokratyzację państw naszego regionu zainspirowały ośmiu twórców murali z Polski i Czech. Ich koncepcje artystyczne przełożone na dwa murale w wyjątkowym roku jubileuszu 40-lecia Solidarności, mają szczególne znaczenie. Namalowane na ścianach budynków grafiki prezentują historię w artystycznej formie kolażu, która przemawia do młodego pokolenia, i pokazują współczesną percepcję historii. Mam nadzieję, że ta plastyczna interpretacja historii będzie też skłaniała do refleksji tysiące przechodniów w obydwu stolicach. Mural to wyjątkowa forma sztuki prezentowana w największej i najliczniej odwiedzanej galerii, jaką jest przestrzeń miejska, która oddziałuje skuteczniej niż tradycyjne formy edukacji.” – podkreślił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Przed namalowaniem murali twórcy, podczas wizyt studyjnych, mieli możliwość poznania historii w obydwu krajach, uzupełniając swoją wiedzę podręcznikową i uzyskując nową perspektywę na historię lat 80. XX wieku. Odpowiednie przygotowanie pozwoliło artystom na realizację założonego efektu i zróżnicowanie poszczególnych elementów finalnego projektu.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama