Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Solidarność kobiet

Po niedawnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia praw aborcyjnych, jesteśmy świadkami niezwykłej skali protestów kobiet, które mają miejsce w każdym zakątku Polski i w krajach na całym świecie. Jak się okazuje, to nie tylko czas wyrażania swojej niezgody i niezadowolenia, ale i powstawania sztuki. Uczestniczki i uczestnicy demonstracji nie tylko głośno i dosadnie wygłaszają swoje postulaty, ale także umieszczają je na swoich plakatach i banerach w formie kartonowych arkuszy, z których większość powstała z ich własnej inicjatywy. To nie tylko słowa, ale i obrazki, zdjęcia, w których widoczne są różne nawiązania do świata polityki, kultury i historii. Jednym z takich przykładów są symboliczne już plakaty namalowane przez grafika Jarka Kubickiego, który zainspirował się plakatami Solidarności z 1989 roku. Umieszczony tam napis, choć wulgarny i bezpośredni, jest głównym hasłem protestów kobiet, które od kilku dni walczą o swoje prawa. Oprócz głownych sloganów protestów, na plakatach możemy dostrzec główne bohaterki filmów takich jak „Gwiezdne Wojny”, „Lara Croft Tomb Raider”, „Kill Bill”, „Obcy” i „Mad Max”, które swoją postawą przedstawiają gotowość do walki.

„... na Facebooku znalazłem zrobiony przez kogoś napis "wy...lać", który swoją stylistyką nawiązywał do doskonale wszystkim znanego logo Solidarności. Nie wiem, kto jest jego autorem, ale właśnie to zainspirowało mnie do użycia stylistyki innego symbolu walki o godność - plakatu Solidarności z Garym Cooperem z filmu >>W samo południe<< , który powstał w 1989 roku. W jego miejsce wstawiłem ikoniczne, kobiece postaci z filmów”- tłumaczy autor plakatów.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama