Koneserzy dużych rozmiarów

Data publikacji: wrzesień 2012

W dwa miesiące po wystawie Fespa Digital w Barcelonie, gdzie spotkali się europejscy specjaliści z branży LFP, międzynarodowe targi drupa stworzyły kolejną okazję do prezentacji najnowszych rozwiązań w segmencie maszyn do druku wielkoformatowego.

 

Tekst: Kurt K. Wolf

 

W Düsseldorfie zaprezentowano zarówno modele podstawowe do druku plakatów, jak i szybsze urządzenia służące do wysokonakładowego druku produkcyjnego. Poniżej, zgodnie z obowiązującym na rynku podziałem, przedstawiamy plotery oferujące szerokość w przedziale 2,5-5 m oraz maszyny o szerokości zadruku do 160 cm włącznie.

 

Agfa Graphics

Wśród maszyn serii :Anapurna, :Jeti i :M-Press szczególnie wyróżniał się model :Jeti 3020 Titan. W konfiguracji standardowej z 36 głowicami ploter drukuje przy użyciu palety CMYK z dodatkową bielą podkładową bądź kryjącą. W wersji rozbudowanej (48 głowic drukujących) maszyna może drukować tuszami UV w CMYK, Lc (jasny cyjan) i Lm (jasna magenta). :Jeti Titan 3020 drukuje na mediach sztywnych o maksymalnych wymiarach 3,2 x 2 m, a także na podłożach z roli (maksymalna szerokość – 3,2 m).

Dużym zainteresowaniem podczas drupy cieszył się także ploter Agfa :M-Press Leopard bazujący na tej samej technologii druku inkjetowego, którą zastosowano w modelu :M-Press Tiger. Maszyna drukuje na arkuszach w maksymalnym formacie 1,6 x 2,6 m. Zastosowano tu 64 głowice UPH 2 wykorzystujące technologię druku ze zmienną wielkością kropli (od 12 do 26 pikolitrów). W trybie wysokiej jakości (rozdzielczość 509 x 509 dpi) ploter osiąga prędkość 71 ark./godz., czyli 295 m2/godz.

 

Durst Phototechnik

Firma Durst pokazała trzy maszyny inkjetowe o wysokiej wydajności drukujące w sześciu kolorach w rozdzielczości 600 dpi. Są one przeznaczone dla drukarń offsetowych chcących wejść na rynek cyfrowego druku wielkoformatowego. Ploter Rho 1000 dostępny jest w dwóch wersjach: zadrukowującej karton i pracującej w trybie z roli na arkusz. Pierwszy model jest przeznaczony do produkcji displayów. Posiada system automatycznego doprowadzania podłoża, wbudowany moduł lakierujący oraz automatyczne wykładanie. Urządzenie drukuje do 130 arkuszy w formacie 120 x 250 cm w ciągu godziny i osiąga prawdziwie przemysłową wydajność, zachowując jakość typową dla druku offsetowego. Drugi model RHO 1000 drukuje z roli o szerokości 250 cm. Wbudowany moduł tnący pozwala na produkcję 160 gotowych arkuszy w formacie 120 x 250 cm w ciągu godziny. Trzecią nowością, którą można było oglądać na stoisku Dursta, jest ploter RHO 320 HS, który drukuje na roli o szerokości 3,2 m lub jednocześnie na dwóch rolach o szerokości 160 cm (z oddzielnymi kolejkami druku). Maszyna osiąga prędkość 140 m2/godz. i fotorealistyczną jakość w druku cztero- i sześciokolorowym. RHO 320 HS drukuje praktycznie na każdym podłożu, np. folii, tkaninach poliestrowych, papierze i winylu.

 

EFI Vutek

Firma EFI pokazała 3,2-metrową maszynę R3225 – model podstawowy do druku atramentowego UV drukujący w trybie z roli na rolę. Urządzenie drukuje z prędkością do 83 m2/godz. Jest przeznaczone do druku oznakowań, displayów, banerów i innych aplikacji POP. EFI R3225 posiada czterokolorowe głowice, które drukują kroplą o zmiennej wielkości Dzięki temu maszyna może zaoferować wysoką jakość i niskie zużycie tuszu. Ploter drukuje w rozdzielczości 1200 dpi, osiągając prędkość 50,8 m2/godz. w trybie wysokiej jakości. EFI R3225 osiąga wysoką produktywność dzięki temu, że zaczyna druk już podczas ripowania (przy pomocy RIP-u Fiery).     

Kolejną propozycją EFI była maszyna Vutek HS 100 Pro o szerokości 3,2 m przeznaczona do druku na mediach sztywnych i elastycznych. Ploter posiada większą karetkę niż model rolowy Vutek GS 3250, dzięki czemu może drukować trzy razy szybciej w rozdzielczości 600, 720 i 1000 dpi. W maszynie zastosowano podwójny system utrwalania – najpierw wydruk jest utwardzany przy pomocy diod LED, a potem utrwalany przez łukowe lampy rtęciowe. Ploter drukuje ośmioma kolorami z maksymalną prędkością 334 m2/godz. Vutek HS 100 Pro może zadrukowywać cztery role niezależnie od siebie.

Na stoisku EFI zaprezentowano również hybrydowy model podstawowy Vutek QS2 Pro z utrwalaniem UV. Ploter drukuje na mediach sztywnych i elastycznych o maksymalnej szerokości 200 cm. Głowice reprodukujące skalę szarości drukują sześcioma kolorami oraz białym. Dodatkowym atutem jest funkcja druku wielowarstwowego. Urządzeniem steruje oprogramowanie Fiery XF ProServer.

 

Fujifilm Europe

Producent pokazał na swoim stoisku atramentowy model podstawowy Acuity LED 1600 UV, który zadrukowuje media sztywne i elastyczne o szerokości do 160 cm i grubości do 1,3 cm. Dzięki zastosowaniu tuszy UV i utwardzania LED w grę wchodzą również podłoża wrażliwe na temperaturę. Urządzenie operuje kolorami CMYK, jasnym cyjanem, jasną magentą, białym oraz lakierem.

Firma Fujifilm zademonstrowała również maszynę Uvistar Pro8 stworzoną we współpracy z firmą Matan. Urządzenie jest dostępne w wersji trzy- i pięciometrowej. Paleta dostępnych barw została poszerzona o cztery jasne kolory, a głowice drukują kroplą o wielkości od 20 do 40 pikolitrów, dzięki czemu ploter może zapewnić jeszcze większą jakość druku. Model o szerokości 3 m osiąga prędkość 278 m2/godz., podczas gdy wersja pięciometrowa drukuje maksymalnie 353 m2/godz. w trybie najwyższej wydajności.

Na stoisku Fujifilm można było zobaczyć także nową wersję plotera z płaskim łożem Inca Onset S40. Model otrzymał oznaczenie S40i. Posiada on 168 głowic drukujących, które aplikują krople o wielkości 28 pikolitrów. Piętnastostrefowy stół próżniowy przyspiesza zmianę arkuszy drukowych, a system czujników kontroluje pracę dysz. Inca Onset S40i drukuje aplikacje POS z maksymalną prędkością 470 m2/godz., co odpowiada 94 arkuszom o wymiarach 3,14 x 1,6 m w ciągu godziny. Na drupie pokazano wersję maszyny z automatycznym systemem załadunku podłoża.

 

HP Scitex

Firma HP przedstawiła dwa modele: HP Scitex XP2500 do druku z roli i HP Scitex FB7600 z płaskim łożem. Pierwsza z maszyn została stworzona jako rozwiązanie do produkcji aplikacji zewnętrznych. Drukuje czterema kolorami przy pomocy głowic Piezo, osiągając rozdzielczość 360 dpi i prędkość do 265 m2/godz. Producent daje gwarancję dwuletniej odporności aplikacji outdoorowych na działanie wilgoci i promieni UV.

Model HP Scitex FB7600 to ploter stołowy, który może zadrukowywać zarówno sztywne, jak i elastyczne media o maksymalnych wymiarach 165 x 320 cm. Maszyna drukuje tuszami UV i osiąga prędkość 500 m2/godz. Druk sześcioma kolorami w rozdzielczości 500 dpi pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości obrazu bliskiej offsetowi.

 

Polytype Virtu Quantum 35

Virtu Quantum 35 to przemysłowa maszyna drukująca, która obsługuje podłoża elastyczne i sztywne. Stanowi ona kontynuację wciąż dostępnych na rynku modeli Virtu 25 i Virtu 35. Urządzenia Virtu drukują w rozdzielczości 1200 dpi przy użyciu tuszy UV w sześciu kolorach (z dodatkowym białym). Zmienna wielkość kropli (80 lub 130 pikolitrów) zapewnia najwyższą jakość obrazu. W modelu Quantum zastosowano nowe głowice drukujące z mniejszymi dyszami, które aplikują krople o wielkości 10 pikolitrów. Również w przypadku tej maszyny zapewniono rozdzielczość 1200 dpi. Urządzenie drukuje z prędkością 300 m2/godz. w trybie produkcyjnym i 150-180 m2/godz. w trybie wysokiej jakości. Ploter Virtu Quantum jest oferowany w dwóch wersjach: Quantum 25 i Quantum 35 o szerokości zadruku wynoszącej odpowiednio 250 i 350 cm.

 

Epson

Na drupie odbyła się prezentacja kilku nowych ploterów marki Epson. Pierwszy z nich to Epson SureColor SC-S30600, który miał swoją premierę na tegorocznych targach Fespa Digital. Urządzenie jest przeznaczone do druku banerów, oznakowań, folii do oklejania pojazdów oraz aplikacji wewnętrznych i zewnętrznych. Drukuje czterema kolorami w szerokości 161 cm. W maszynie zainstalowano nowe głowice drukujące Micro Piezo TFP, które pozwalają na osiągnięcie rozdzielczości 1440 x 1440 dpi. Ploter drukuje tuszami UltraChrome GS2, które nie zawierają niklu i są bezzapachowe. Dzięki temu nie jest konieczne stosowanie dodatkowej wentylacji w hali produkcyjnej. Epson SureColor SC-S30600 drukuje z prędkością 7,3 m2/godz. w trybie jakościowym i 29,4 m2/godz. w trybie prędkościowym.

Drugi z prezentowanych modeli to Epson SureColor SC-S50600, który posiada dwie głowice drukujące. Urządzenie drukuje bielą jako piątym kolorem. Osiąga prędkość 53,2 m2/godz. (tryb wysokiej prędkości) lub 17,9 m2/godz. (tryb wysokiej jakości). Na stoisku Epsona nie zabrakło również plotera Eposn SureColor SC-S70600, który drukuje dziesięcioma kolorami, w tym bielą i kolorami metalicznymi. Dzięki dwóm głowicom drukującym maszyna osiąga taką samą prędkość jak model SC-S50600. Epson pokazał także serię ploterów do wydruków CAD-owskich pod nazwą SureColor-T. Producent oferuje maszyny o szerokości zadruku wynoszącej 61, 91 i 112 cm. Arkusz formatu A1 jest w nich zadrukowywany w ciągu 28 sekund (zwykły papier) lub 72 sekund (papier powlekany).

 

Mimaki

Mimaki pokazało na drupie dwa nowe plotery, których premiera odbyła się podczas tegorocznej Fespy Digital: JV400-130/160LX i JV400-130/160SUV. Pierwszy z nich drukuje sześcioma kolorami oraz dodatkowym białym – jest to pierwsza atramentowa maszyna lateksowa z taką funkcją. Tusze lateksowe Mimaki są utwardzane w temperaturze od 40 do 60ºC, co pozwala na zastosowanie podłoży wrażliwych na wysoką temperaturę. Głowica drukująca aplikuje krople o wielkości zaledwie 4 pikolitrów, co gwarantuje płynne przejścia tonalne. Maszyna drukuje w rozdzielczości 900 x 900 dpi z prędkością 18,1 m2/godz. oraz 900 x 1200 dpi przy 14,2 m2/godz. Ploter JV400-130/160SUV drukuje w czterech kolorach przy użyciu atramentów solwentowych, osiągając prędkość 18 m2/godz. Atrament jest utrwalany diodami UV, co daje gładki i błyszczący wygląd symulujący powłokę, ale zachowujący wyrazistość kolorów.

 

Mutoh

Prezentowany na stoisku Mutoha ploter eko-solwentowy ValueJet 1638 oferuje szerokość druku wynoszącą 161,5 cm. Maszyna może zadrukowywać kolorami CMYK zarówno powlekane, jak i niepowlekane podłoża. W urządzeniu zainstalowano po dwa rzędy dysz na każdy kolor, dzięki czemu urządzenie osiąga rozdzielczość 720 x 1080 dpi przy prędkości 36 m2/godz.

 

Roland DG

Wśród urządzeń prezentowanych przez firmę Roland DG znalazł się nowy ploter inkjetowy VersaArt o szerokości zadruku wynoszącej 163 cm. Drukuje on tuszami Eco-Sol MAX. W maszynie zastosowano technologię zmiennej wielkości kropli – głowice aplikują krople w siedmiu rozmiarach, co pozwala na reprodukcję detali grafiki, drobnego tekstu i nasyconych kolorów. Kolejną zaletą urządzenia jest tryb druku w podwójnej palecie CMYK. Na stoisku Roland DG pokazano również ploter nabiurkowy BN-20 drukujący białym atramentem. Poprzednie wersje tego urządzenia obsługiwały wyłącznie paletę CMYK, opcjonalnie poszerzoną o kolory metaliczne. Ploter jest przeznaczony do druku aplikacji tekstylnych, etykiet, materiałów reklamowych i oznakowań.

 

Foto: ValueJet 1638 może zadrukowywać kolorami CMYK zarówno powlekane, jak i niepowlekane podłoża. Ploter posiada po dwa rzędy dysz na każdy kolor, dzięki czemu osiąga rozdzielczość 720 x 1080 dpi.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama