Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Sztuka z algorytmów

© Wikipedia

Ai-Da, pierwszy humanoidalny robot wyposażony w sztuczną inteligencję, zaprezentuje serię swoich autoportretów w londyńskim Design Museum. Maszyna została stworzona przez Lucy Seal i Aidana Mellera, kuratorkę sztuki i właściciela galerii, którym pomogli eksperci z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz firma Engineered Arts, specjalizująca się w robotyce. Artystka-robot zasłynęła ze swojej pierwszej wystawy abstrakcyjnych prac dwa lata temu, kiedy to za pomocą ołówka lub pędzla rysowała szkice, których dokończeniem zajmował się człowiek. Tym razem proces powstawania sztuki odbywać się będzie bez ludzkiej interwencji - androidka została „nauczona” analizowania otoczenia i patrzenia w lustro za pomocą zainstalowanych w swojej twarzy kamer, przez co zdolna jest interpretować swój własny wizerunek, który później przenosi na autoportrety. Wystawa Ai-Dy będzie dostępna dla zwiedzających już od maja.

„Żyjemy w kulturze selfie, ale oddajemy nasze dane technologicznym gigantom, którzy używają ich, by przewidzieć nasze zachowania. Dzięki technologii outsource’ujemy własne decyzje. Prace Ai-Dy zapraszają do zastanowienia się nad sztuczną inteligencją, jej użyciami oraz nadużyciami w dzisiejszym świecie” tłumaczy Lucy Seal, jedna z kuratorek londyńskiego Design Museum.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama