Kalendarium

09-11.01.2024 · Viscom, Düsseldorf

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

30.01-02.02.2024 · ISE, Barcelona

19-22.03.2024 · FESPA, Monachium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Wariacje UV

Data publikacji: Kwiecień 2012

Na tegorocznych targach Fespa Digital, Agfa Graphics promowała stale rozszerzane portfolio swoich rozwiązań w zakresie druku wielkoformatowego. Pozwala ono na coraz szersze zastosowanie techniki inkjet UV w różnych segmentach rynkowych. Swój debiut na wystawie o światowym zasięgu miał tu ploter :Anapurna M2540 FB, prezentowany obok :Anapurna M2050 – najlepiej sprzedającego się obecnie urządzenia z tej serii. Rodzina systemów :Jeti była w Barcelonie reprezentowana przez modele :Jeti 3324 AquaJet Pro do zadrukowywania tekstyliów i wysokowydajny :Jeti 3020 Titan FTR. Przez cały okres targów na stoisku była obecna Adriana Piotrowska – regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjet Agfa Graphics Sp. z o.o., która przyjmowała gości z Polski.

 

Wszystkie prezentowane na targach urządzenia były demonstrowane podczas pracy „na żywo”, wzbudzając zainteresowanie przybyłych do Barcelony przedstawicieli firm specjalizujących się w produkcji systemów oznaczeń czy displejów oraz szeroko rozumianych dostawców usług poligraficznych, poszukujących niezawodnych, wydajnych i opłacalnych rozwiązań do drukowania na giętkich i sztywnych podłożach. Mówi Adriana Piotrowska: „Byli wśród nich także klienci z Polski, zainteresowani najnowszymi trendami i technologiami w zakresie drukowania wielkoformatowego. Kilku z nich, będąc pod wrażeniem specjalnie zorganizowanych prezentacji podjęło z nami rozmowy, z których – jak sądzę – przynajmniej część zakończy się podpisaniem kontraktów. Jednak w tym roku widać było wyraźnie, że targi są mniejsze, także z uwagi na zbliżającą się, największą na świecie wystawę poligraficzną – drupa 2012. To na niej koncentrują się kluczowi gracze, również Agfa Graphics, stąd prezentowana w Barcelonie oferta była dość ograniczona. W naszym przypadku objęła wybrane rozwiązania z serii :Anapurna i :Jeti.”

 

Podczas targów prezentowane też były filmy, obrazujące możliwości dwóch przemysłowych maszyn reprezentujących „hybrydową” koncepcję Agfa Graphics, łączącą w sobie sitodruk z drukowaniem cyfrowym. Pierwsza z nich to :M-Press Leopard, wyposażona w nową opcję automatu 3/4, druga to w pełni zautomatyzowany model :M-Press Tiger. Obie stanowią atrakcyjną alternatywę wobec wielokolorowych, tradycyjnych maszyn sitodrukowych, oferując wydajność na podobnym poziomie, nie tylko w zakresie zleceń niskonakładowych, ale też przy produkcji średnich i wysokich nakładów.

 

Dwa razy :Anapurna…

 

2-metrowy ploter :Anapurna M2050 szybko stał się bestsellerem wśród systemów Agfa Graphics z serii :Anapurna, przede wszystkim za sprawą zastosowanej tu niezwykle opłacalnej platformy drukowania, przeznaczonej do najwyższej jakości zastosowań graficznych. Jego niezawodność i wysoka jakość drukowania spowodowały, że jest on dziś niezwykle popularnym rozwiązaniem klasy entry-level wśród przedsiębiorstw poszukujących urządzenia opartego na technologii UV, pozwalającego na zadrukowywanie mediów sztywnych w formacie do 2 x 3 m oraz giętkich o maksymalnej szerokości 2 m.

 

Debiutujący na światowej wystawie płaski model :Anapurna M2540 FB pozwala z kolei na zadrukowywanie z fotograficzną jakością sztywnych podłoży o maksymalnym formacie 2,54 x 1,54 m. Oferuje zadruk w sześciu kolorach oraz zastosowanie dodatkowej bieli kryjącej/podkładowej, umożliwiając wykonanie trwałych wyrobów na różnorodnych materiałach.

 

Za sprawą przełomowej konfiguracji i zaawansowanego projektu stołu próżniowego, zapewniających dokładne i niezawodne rozmieszczenie punktów rastrowych, ploter :Anapurna M2540 FB oferuje prędkość drukowania dochodzącą do 45 m2/h. Stół próżniowy posiada dwie strefy, z których każda składa się z czterech przełączanych komór. Dzięki temu ploter ten jest odpowiednim rozwiązaniem przy realizacji powtarzalnych i nieco węższych prac. Druk obustronny jest uproszczony poprzez zastosowanie jedenastu ruchomych punktów pasowania, odpowiadających za szybkie i dokładne pozycjonowanie arkusza. Podobnie jak wszystkie pozostałe systemy oparte na platformie :Anapurna, także dwa prezentowane na targach Fespa Digital urządzenia wykorzystują dedykowane, stworzone przez Agfa Graphics atramenty UV, zapewniające odpowiedni poziom adhezji i wysoką trwałość obrazów. Dodatkowa biel może być aplikowana jako opcja podkładowa bądź kryjąca oraz wykorzystywana jako kolor specjalny.

 

…dwa razy :Jet i…

 

Podczas targów Fespa Digital rodzina :Jeti także była reprezentowana przez dwa modele. Pierwszym z nich było sześciokolorowe urządzenie :Jeti 3324 AquaJet Pro – wodny ploter do zadrukowywania tekstyliów, wykorzystujący ostatniej generacji atramenty dyspersyjne, pozwalające na stosowanie w nim dowolnych materiałów poliestrowych. Uzyskiwane w nim żywe, trwałe i wodoodporne kolory są zapewniane przez najnowszej generacji atramenty wodne. Dzięki wbudowanemu piecowi, opartemu na technologii IR, uzyskiwany jest wysokiej jakości wydruk. Ploter, o szerokości 3,2 m, oferuje prędkość maksymalną 65 m2/h i rozdzielczość 400 dpi. Urządzenie posiada też wbudowany system odwijania, windę do podawania zwojów z materiałem, przewijarkę oraz system filtracji i ekstrakcji oparów. Ukośne wałki, na których umieszczany jest materiał, zaprojektowano tak, by zapewnić idealne, płaskie ułożenie dowolnego medium do drukowania.

 

Drugi reprezentant rodziny :Jeti na barcelońskich targach to model :Jeti 3020 Titan FTR, łączący w sobie technikę drukowania płaskiego i „flat-toroll” oraz umożliwiający wysokowydajną produkcję na mediach sztywnych i giętkich o szerokości do 3,2 m. Ten wszechstronny system, z opcją rozbudowy (uwzględniającą kilka wariantów) wraz z rosnącymi potrzebami użytkownika, zaprojektowano tak, by łączył w sobie wysoką prędkość produkcji z różnymi kombinacjami kolorystycznymi, w tym z zastosowaniem bieli. W wersji prezentowanej na targach ploter wyposażono w 32 głowice dla kolorów podstawowych oraz 4 dla bieli kryjącej/podkładowej.

 

…i wirtualne prezentacje :M-Pres

 

Na stoisku Agfa Graphics odbywały się także wirtualne prezentacje dwóch „hybrydowych” maszyn :M-Press Tiger i :M-Press Leopard, obejmujące m.in. nowe funkcje automatu 3/4 wprowadzone w drugim z wymienionych urządzeń. Systemy te zaprojektowano z myślą o przejmowaniu przemysłowych zleceń dotychczas realizowanych w maszynach sitodrukowych. Za inwestycją w maszynę :M-Press ma przemawiać m.in. matematyka: średnie zużycie atramentu w tych urządzeniach wynosi 5 ml/m2, czyli 3-4 razy mniej niż wynosi zużycie farby w konwencjonalnych maszynach sitodrukowych (jak też znacząco mniej niż w pozostałych systemach drukowania cyfrowego dostępnych na rynku). W efekcie zmienny koszt wydruku w systemie :M-Press jest na tym samym, bądź wręcz niższym poziomie niż przy sitodruku. Za sprawą wysokiej prędkości drukowania, automatyzacji i 48- bądź 55-strefowych stołów próżniowych, rzeczywista wydajność maszyny :M-Press dorównuje wielokolorowym urządzeniom sitodrukowym. Zatem przy podobnym lub mniejszym poziomie zaangażowania finansowego – w porównaniu z rozwiązaniami analogowymi – koszty stałe związane z użytkowaniem maszyny :M-Press są takie same lub niższe, przede wszystkim poprzez wyeliminowanie etapu przygotowania sit i procesu czyszczenia.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama