Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Wariacje UV

Data publikacji: Kwiecień 2012

Na tegorocznych targach Fespa Digital, Agfa Graphics promowała stale rozszerzane portfolio swoich rozwiązań w zakresie druku wielkoformatowego. Pozwala ono na coraz szersze zastosowanie techniki inkjet UV w różnych segmentach rynkowych. Swój debiut na wystawie o światowym zasięgu miał tu ploter :Anapurna M2540 FB, prezentowany obok :Anapurna M2050 – najlepiej sprzedającego się obecnie urządzenia z tej serii. Rodzina systemów :Jeti była w Barcelonie reprezentowana przez modele :Jeti 3324 AquaJet Pro do zadrukowywania tekstyliów i wysokowydajny :Jeti 3020 Titan FTR. Przez cały okres targów na stoisku była obecna Adriana Piotrowska – regionalny kierownik sprzedaży w dziale inkjet Agfa Graphics Sp. z o.o., która przyjmowała gości z Polski.

 

Wszystkie prezentowane na targach urządzenia były demonstrowane podczas pracy „na żywo”, wzbudzając zainteresowanie przybyłych do Barcelony przedstawicieli firm specjalizujących się w produkcji systemów oznaczeń czy displejów oraz szeroko rozumianych dostawców usług poligraficznych, poszukujących niezawodnych, wydajnych i opłacalnych rozwiązań do drukowania na giętkich i sztywnych podłożach. Mówi Adriana Piotrowska: „Byli wśród nich także klienci z Polski, zainteresowani najnowszymi trendami i technologiami w zakresie drukowania wielkoformatowego. Kilku z nich, będąc pod wrażeniem specjalnie zorganizowanych prezentacji podjęło z nami rozmowy, z których – jak sądzę – przynajmniej część zakończy się podpisaniem kontraktów. Jednak w tym roku widać było wyraźnie, że targi są mniejsze, także z uwagi na zbliżającą się, największą na świecie wystawę poligraficzną – drupa 2012. To na niej koncentrują się kluczowi gracze, również Agfa Graphics, stąd prezentowana w Barcelonie oferta była dość ograniczona. W naszym przypadku objęła wybrane rozwiązania z serii :Anapurna i :Jeti.”

 

Podczas targów prezentowane też były filmy, obrazujące możliwości dwóch przemysłowych maszyn reprezentujących „hybrydową” koncepcję Agfa Graphics, łączącą w sobie sitodruk z drukowaniem cyfrowym. Pierwsza z nich to :M-Press Leopard, wyposażona w nową opcję automatu 3/4, druga to w pełni zautomatyzowany model :M-Press Tiger. Obie stanowią atrakcyjną alternatywę wobec wielokolorowych, tradycyjnych maszyn sitodrukowych, oferując wydajność na podobnym poziomie, nie tylko w zakresie zleceń niskonakładowych, ale też przy produkcji średnich i wysokich nakładów.

 

Dwa razy :Anapurna…

 

2-metrowy ploter :Anapurna M2050 szybko stał się bestsellerem wśród systemów Agfa Graphics z serii :Anapurna, przede wszystkim za sprawą zastosowanej tu niezwykle opłacalnej platformy drukowania, przeznaczonej do najwyższej jakości zastosowań graficznych. Jego niezawodność i wysoka jakość drukowania spowodowały, że jest on dziś niezwykle popularnym rozwiązaniem klasy entry-level wśród przedsiębiorstw poszukujących urządzenia opartego na technologii UV, pozwalającego na zadrukowywanie mediów sztywnych w formacie do 2 x 3 m oraz giętkich o maksymalnej szerokości 2 m.

 

Debiutujący na światowej wystawie płaski model :Anapurna M2540 FB pozwala z kolei na zadrukowywanie z fotograficzną jakością sztywnych podłoży o maksymalnym formacie 2,54 x 1,54 m. Oferuje zadruk w sześciu kolorach oraz zastosowanie dodatkowej bieli kryjącej/podkładowej, umożliwiając wykonanie trwałych wyrobów na różnorodnych materiałach.

 

Za sprawą przełomowej konfiguracji i zaawansowanego projektu stołu próżniowego, zapewniających dokładne i niezawodne rozmieszczenie punktów rastrowych, ploter :Anapurna M2540 FB oferuje prędkość drukowania dochodzącą do 45 m2/h. Stół próżniowy posiada dwie strefy, z których każda składa się z czterech przełączanych komór. Dzięki temu ploter ten jest odpowiednim rozwiązaniem przy realizacji powtarzalnych i nieco węższych prac. Druk obustronny jest uproszczony poprzez zastosowanie jedenastu ruchomych punktów pasowania, odpowiadających za szybkie i dokładne pozycjonowanie arkusza. Podobnie jak wszystkie pozostałe systemy oparte na platformie :Anapurna, także dwa prezentowane na targach Fespa Digital urządzenia wykorzystują dedykowane, stworzone przez Agfa Graphics atramenty UV, zapewniające odpowiedni poziom adhezji i wysoką trwałość obrazów. Dodatkowa biel może być aplikowana jako opcja podkładowa bądź kryjąca oraz wykorzystywana jako kolor specjalny.

 

…dwa razy :Jet i…

 

Podczas targów Fespa Digital rodzina :Jeti także była reprezentowana przez dwa modele. Pierwszym z nich było sześciokolorowe urządzenie :Jeti 3324 AquaJet Pro – wodny ploter do zadrukowywania tekstyliów, wykorzystujący ostatniej generacji atramenty dyspersyjne, pozwalające na stosowanie w nim dowolnych materiałów poliestrowych. Uzyskiwane w nim żywe, trwałe i wodoodporne kolory są zapewniane przez najnowszej generacji atramenty wodne. Dzięki wbudowanemu piecowi, opartemu na technologii IR, uzyskiwany jest wysokiej jakości wydruk. Ploter, o szerokości 3,2 m, oferuje prędkość maksymalną 65 m2/h i rozdzielczość 400 dpi. Urządzenie posiada też wbudowany system odwijania, windę do podawania zwojów z materiałem, przewijarkę oraz system filtracji i ekstrakcji oparów. Ukośne wałki, na których umieszczany jest materiał, zaprojektowano tak, by zapewnić idealne, płaskie ułożenie dowolnego medium do drukowania.

 

Drugi reprezentant rodziny :Jeti na barcelońskich targach to model :Jeti 3020 Titan FTR, łączący w sobie technikę drukowania płaskiego i „flat-toroll” oraz umożliwiający wysokowydajną produkcję na mediach sztywnych i giętkich o szerokości do 3,2 m. Ten wszechstronny system, z opcją rozbudowy (uwzględniającą kilka wariantów) wraz z rosnącymi potrzebami użytkownika, zaprojektowano tak, by łączył w sobie wysoką prędkość produkcji z różnymi kombinacjami kolorystycznymi, w tym z zastosowaniem bieli. W wersji prezentowanej na targach ploter wyposażono w 32 głowice dla kolorów podstawowych oraz 4 dla bieli kryjącej/podkładowej.

 

…i wirtualne prezentacje :M-Pres

 

Na stoisku Agfa Graphics odbywały się także wirtualne prezentacje dwóch „hybrydowych” maszyn :M-Press Tiger i :M-Press Leopard, obejmujące m.in. nowe funkcje automatu 3/4 wprowadzone w drugim z wymienionych urządzeń. Systemy te zaprojektowano z myślą o przejmowaniu przemysłowych zleceń dotychczas realizowanych w maszynach sitodrukowych. Za inwestycją w maszynę :M-Press ma przemawiać m.in. matematyka: średnie zużycie atramentu w tych urządzeniach wynosi 5 ml/m2, czyli 3-4 razy mniej niż wynosi zużycie farby w konwencjonalnych maszynach sitodrukowych (jak też znacząco mniej niż w pozostałych systemach drukowania cyfrowego dostępnych na rynku). W efekcie zmienny koszt wydruku w systemie :M-Press jest na tym samym, bądź wręcz niższym poziomie niż przy sitodruku. Za sprawą wysokiej prędkości drukowania, automatyzacji i 48- bądź 55-strefowych stołów próżniowych, rzeczywista wydajność maszyny :M-Press dorównuje wielokolorowym urządzeniom sitodrukowym. Zatem przy podobnym lub mniejszym poziomie zaangażowania finansowego – w porównaniu z rozwiązaniami analogowymi – koszty stałe związane z użytkowaniem maszyny :M-Press są takie same lub niższe, przede wszystkim poprzez wyeliminowanie etapu przygotowania sit i procesu czyszczenia.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama