Up-Helly-Aa 2023. Ogień Wikingów

Festiwal Up-Helly-Aa odbywa się w Lerwick na Szetlandach w ostatni wtorek stycznia każdego roku. Wydarzeniami mającymi miejsce tego dnia są uroczyste marsze z pochodniami połączone z odwiedzinami w najważniejszych punktach miasta. Kulminacją pochodów jest spalenie statku Wikingów.

 

Up-Helly-Aa choć przyciąga wielu turystów z całego świata, nadal pozostaje przede wszystkim wydarzeniem lokalnym. Czynny udział w festiwalu i przynależność do drużyny są możliwe dopiero po pięciu latach stałego pobytu na Szetlandach. Większość przygotowań objęta jest ścisłą tajemnicą. Największą z nich jest to, jaki strój przywdzieje Guizer Jarl, czyli szef festiwalu prowadzący pochód. W ciągu Up-Helly-Aa odbywają się dwa pochody - organizowany przez dorosłych mężczyzn pochód główny i Junior Up-Helly-Aa, któremu przewodniczą chłopcy ze szkoły średniej. Trzon festiwalu stanowi procesja rozpoczynająca się już niedługo po godzinie 8:00 rano. Na wydarzenie przygotowywanych jest każdorazowo ponad 1000 pochodni, a prace nad ich powstaniem rozpoczynają się już w październiku. Punktem kulminacyjnym tego niezwykle spektakularnego festiwalu jest spalenie statku Wikingów. Wydarzenie corocznie przyciąga rzesze obserwatorów, których urzeka połączenie ciemności i żywego ognia.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama