Kalendarium

09-11.01.2024 · Viscom, Düsseldorf

30.01-02.02.2024 · RemaDays, Nadarzyn

30.01-02.02.2024 · ISE, Barcelona

19-22.03.2024 · FESPA, Monachium

03-05.09.2024 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Lepiej, szybciej, taniej

Data publikacji: grudzień 2014

Autor Kurt K. Wolf

 

Nowe maszyny inkjetowe potrafią dziś drukować jeszcze szybciej, lepiej i taniej; co ważne, dają się też łatwo konfigurować pod konkretne potrzeby. Pod tym względem szczególnie ciekawe propozycje posiada w swojej ofercie firma EFI.

listopadk

Od czasu, gdy firma EFI po raz pierwszy zaprezentowała utrwalanie atramentów UV – a było to na targach FESPA Digital 2011 w Hamburgu – technologia ta utorowała sobie drogę na rynku poligraficznym. W ciągu trzech lat od premiery zainstalowano około 250 urządzeń EFI z utrwalaniem UV. W tym roku wszystkie cztery modele EFI VUTEk, prezentowane na targach FESPA w Monachium, korzystały z utrwalania UV przy pomocy lamp LED-owych zamiast popularnych niegdyś lamp rtęciowych. To opłacalne, przede wszystkim jeśli chodzi o olbrzymią oszczędność energii, bowiem lampy LED-owe zużywają minimalną ilość prądu i to tylko wówczas, gdy są rzeczywiście potrzebne. Jak wykazały badania FOGRA, maszyny drukujące EFI VUTEk konsumują aż do 82 proc. mniej energii elektrycznej niż konkurencyjne urządzenia z lampami rtęciowymi. W sumie użytkownicy systemów EFI z utrwalaniem UV LED mogą liczyć na oszczędność rzędu 16 tys. euro rocznie.

Lampy LED-owe generują również mniej ciepła, dzięki czemu podczas druku i utrwalania materiały podawane w arkuszach czy rozwijane z roli nagrzewają się w mniejszym stopniu. W efekcie można zadrukowywać także cieńsze i bardziej kosztowne folie, a maszyna nie jest tak narażona na awarie jak urządzenia z lampami rtęciowymi, które częściej się psują. Co więcej, same lampy LED-owe mają znacznie dłuższą żywotność – tak długą jak same maszyny, w których są zainstalowane.

 

Technologia UltraDrop

Od teraz w ploterach z serii EFI VUTEk GS montowane będą nowe głowice drukujące UltraDrop. Można w nie wyposażyć także już wcześniej zainstalowane urządzenia z tej linii. Technologia UltraDrop łączy najmniejszą pojemność kropli atramentu dostępną w tej klasie urządzeń (7 pl) ze sprawdzoną jakością obrazu i niezrównaną prędkością druku. Dzięki możliwości nakładania na podłoże tak małych kropli atramentu użytkownik może uzyskać wysoką rozdzielczość obrazu, korzystając przy tym z czterostopniowej skali szarości i dwóch poziomów gęstości atramentu. Technologia UltraDrop zapewnia gładkie przejścia tonalne oraz wyraźny tekst już przy wielkości 4 punktów. Użytkownicy mogą wybrać opcję druku w lepszej jakości – 1000 dpi – lub wyższej prędkości – 600 dpi.

 

Atramenty EFI SuperFlex

Atramenty UV pod nazwą SuperFlex tworzą na podłożu drukowym cieńszą warstwę, ale mają lepszą wydajność – jeden litr wystarcza na 30 proc. większą powierzchnię. Co ważne przy druku na foliach, atramenty te są również bardziej rozciągliwe. Zawierają ponadto mocniejsze pigmenty, zapewniają większy zakres barw i świetnie nadają się do zadruku trójwymiarowych powierzchni. Cechują się także niższą podatnością na działanie ciepła i nie pękają po utrwaleniu. To wszystko sprawia, że atramenty SuperFlex sprawdzają się w reklamie zewnętrznej, aplikacjach samochodowych i druku na powierzchniach o nierównomiernej fakturze.

 

Siedem lat gwarancji

Na targach FESPA Digital EFI ogłosiło również nowe porozumienie z firmą 3M Commercial Solutions. 3M będzie udzielać siedmioletniej gwarancji na aplikacje foliowe drukowane na materiale 3M atramentami EFI VUTEk GSLXr 3M SuperFlex UV Ink, przy pomocy ploterów EFI VUTEk GS3250LXr Pro i pokryte laminatem 3M. To pierwsza taka gwarancja uwzględniająca druk na maszynach z utrwalaniem LED.

 

EFI H1625

Maszyna EFI H1625 to system do druku na materiałach sztywnych i miękkich, który może drukować zarówno z najwyższą jakością obrazu, jak i – przy niższej rozdzielczości – z dużą prędkością. Przy rozdzielczości 300 x 300 dpi maszyna zadrukowuje aż 42,3 m2 mediów w ciągu godziny. Prędkość ta spada do 7,4 m2/godz., gdy jakość wzrasta do 1200 x 600 dpi. Urządzenie posiada cztery kanały do druku CMYK i dwa do druku bielą; obsługuje podłoża o szerokości do 162 cm. Dzięki zastosowaniu utrwalania LED EFI H1625 może zadrukowywać szerokie spektrum materiałów sztywnych i miękkich, które nadają się do dalszej obróbki natychmiast po zadruku. Swoboda wyboru podłoży oraz możliwość łatwego ustawiania parametrów prędkości i jakości druku sprawiają, że urządzenie to jest idealnym modelem podstawowym dla początkujących użytkowników.

 

EFI VUTEk GS2000LX

Model EFI VUTEk GS2000LX to kolejna maszyna hybrydowa, czyli przeznaczona zarówno do druku płaskiego, jak i z roli na rolę. Urządzenie o szerokości 2 m zapewnia najlepszą jakość druku przy najwyższej prędkości. Drukuje ośmioma kolorami oraz bielą, z możliwością nakładania trzech warstw białego atramentu w jednym przebiegu z prędkością 93 m2/godz. W trybie FAST-5 maszyna zadrukowuje aż 186 m2 podłoża w ciągu godziny. Przy rozdzielczości 1000 dpi można osiągnąć niezwykle gładkie przejścia tonalne, ale szybszy druk w rozdzielczości 600 dpi także zapewnia zadowalającą jakość obrazu. Utrwalanie LED oraz stabilna konstrukcja czynią z maszyny EFI VUTEk GS2000LX odpowiednie rozwiązanie do wysokonakładowej pracy trzyzmianowej. 

 

EFI VUTEk GS3250LXr Pro

Nowa maszyna EFI VUTEk GS3250LXr Pro to urządzenie do druku z roli na rolę, które obsługuje podłoża miękkie każdego rodzaju o grubości od 0,79 do 3,2 mm. Na szerokości 3,20 m można zamontować jedną lub dwie role obok siebie, drukując maksymalnie sześcioma kolorami przy pomocy atramentów SuperFlex. Maszyna może drukować w rozdzielczościach natywnych 1000 dpi (kropla 12 pl) lub 600 dpi (kropla 24 pl). W trybie FAST-6 urządzenie osiąga prędkość 209 m2/godz., a przy zachowaniu lepszej jakości – 111 m2/godz.

 

EFI VUTEk HS100 Pro

Model EFI VUTEk HS100 Pro, który miał swoją premierę na targach drupa 2012, a na rynku jest dostępny od zeszłego roku, to maszyna hybrydowa o wydajności 100 arkuszy szerokości 320 cm na godzinę. W trybie druku materiałów POP urządzenia zadrukowuje w ciągu godziny 70 arkuszy. W maszynie zastosowano system Pin & Cure, który zapewnia precyzyjne nakładanie atramentu i zmniejsza jego zużycie, a także redukuje przyrost punktu oraz pozwala drukować mały tekst. Ponadto maszyna została wyposażona w system, który całkowicie automatyzuje podawanie podłoża i odbieranie gotowych prac. Urządzenie wprowadzono na rynek w zeszłym roku. Bardzo szybko zyskało popularność wśród szerokiego grona użytkowników, ceniących sobie jego wysoką prędkość pracy i niezrównaną jakość wydruków. Zautomatyzowanie obsługi podłoża sprawia, że model EFI VUTEk HS100 Pro może realizować zlecenia jeszcze wydajniej.

 

EFI Fiery proServer 6

Nowa wersja cyfrowego systemu front end do sterowania maszynami wielkoformatowymi EFI Fiery proServer 6 miała na targach FESPA Digital swoją premierę. Rozwiązanie to pracuje na bazie oprogramowania RIP FAST (Fiery Accelerated System Technology) marki EFI, które przetwarza pliki PDF nawet do siedmiu razy szybciej niż do tej pory. Funkcjom typowym dla RIP towarzyszą też dodatkowe możliwości – zarządzania kolorem i obsługi FOGRA PSD Print Check.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama