Trapis od Mimaki. Maksymalne uproszczenie druku

© Mimaki

Firma Mimaki Europe (Mimaki) ogłosiła wprowadzenie na rynek systemu do druku transferowego pigmentów tekstylnych o nazwie Trapis. Ta zapowiedziana na targach ITMA 2023 skomercjalizowana wersja, dostępna jeszcze w tym roku, oferuje przyjazne dla środowiska i łatwe w obsłudze zastosowanie tekstylne, które ogranicza generowanie prawie 90 procent ścieków w porównaniu z konwencjonalnymi metodami.

 

Trapis to prosty dwuetapowy proces druku wykonywany za pomocą atramentowej maszyny drukującej i kalandra. Wybrany projekt jest drukowany przez ploter atramentowy za pomocą specjalnego atramentu na papierze transferowym, który jest następnie przenoszony do aplikacji za pomocą kalandra. W przeciwieństwie do analogowych i cyfrowych konwencjonalnych metod druku barwnikowego Trapis nie generuje prawie żadnych ścieków, a jedynie te, które powstają podczas automatycznej konserwacji maszyny. Ze względu na brak konieczności wstępnej obróbki lub prania tkanin pozwala to zaoszczędzić około 14,5 litra wody na metr kwadratowy materiału w porównaniu z cyfrowym drukiem barwnikowym. „Po pozytywnym odbiorze po pierwszej prezentacji tej technologii w zeszłym roku z przyjemnością ogłosiliśmy na targach FESPA komercyjną premierę tego rozwiązania. Świadomi zmieniających się standardów zrównoważonego rozwoju i wymagań klientów, stworzyliśmy Trapis jako innowacyjny i niezawodny system dla dostawców usług drukarskich, którzy chcą produkować wysokiej jakości, dynamiczne aplikacje tekstylne, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów, czasu i wpływu na środowisko do minimum" powiedział Arjen Evertse, dyrektor generalny ds. sprzedaży w Mimaki Europe.


Prostota i wszechstronność

Ponadto Trapis eliminuje potrzebę stosowania oczyszczalni ścieków, która może być zarówno kosztowna, jak i ograniczająca pod względem miejsca instalacji. Ze względu na mniejszy rozmiar system można zainstalować nawet na niewielkiej przestrzeni. Trapis oferuje również dostawcom usług drukarskich łatwą w obsłudze opcję drukowania na tekstyliach. Proces ten obejmuje tylko drukowanie i przenoszenie dlatego nie wymaga on specjalistycznych umiejętności w porównaniu z bardziej złożonym siedmio- lub ośmioetapowym systemem konwencjonalnego druku cyfrowego i analogowego. Brak przenośnika taśmowego w systemie minimalizuje też potrzebę czasochłonnej konserwacji. Mając na celu jeszcze większe uproszczenie tego procesu, Trapis jest w stanie drukować na szerokiej gamie materiałów, w tym na włóknach naturalnych, takich jak bawełna i jedwab, a także na tkaninach mieszanych, przy użyciu tylko jednego rodzaju atramentu. Dzięki temu proces może być elastyczny i dostosowany do potrzeb klienta, nawet w przypadku krótkich serii składających się z wielu materiałów. Stosowany atrament uzyskał również certyfikat ZDHC MRSL Lv.3*2 i jest zatwierdzony przez bluesign Approved jako bezpieczny zarówno dla pracowników, jak i konsumentów, a także przyjazny dla środowiska. Podobnie jak w przypadku dotychczasowego portfolio rozwiązań tekstylnych Mimaki, wydruki wykonane przy użyciu Trapis zachowują rozciągliwość i trwałość kolorów, bez wpływu na takie aspekty, jak oddychalność i wchłanianie wody, ważne np. dla tekstyliów do użytku domowego, odzieży sportowej i mody.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama