Kalendarium

12-14.11.2019 · InPrint, Monachium

20-21.11.2019 · Retail Show, Warszawa

20-22.11.2019 · Fast Textile, Warszawa

11-14.02.2020 · ISE, Amsterdam

12-14.02.2019 · RemaDays, Nadarzyn

Lateks prehistorii

Data publikacji: kwiecień 2015

 

Druk może być wielkoformatowy. Dinozaury, w pewnym sensie też takie były. Z tej korelacji, nie do końca oczywistej na pierwszy rzut oka, skorzystało kanadyjskie muzeum Royal Ontario. Razem z HP zrealizowano w nim największy w Kanadzie projekt indoorowy polegający na pokryciu ścian drukami wielkoformatowymi z wizerunkami prehistorycznych gadów. Powierzchnia ekspozycyjna przedsięwzięcia wyniosła ponad 900m2.

 

Cel, jaki stawiają sobie muzealnicy to zapewnienie odwiedzającym przygód, jakie w znanym filmie o muzeum miał komik Ben Stiller. Jego bohater spędził wtedy ekscytującą noc w muzeum razem z ożywionymi eksponatami. Wizyta, podczas której goście będą czerpać korzyści wizualne i naukowe, stanowiła punkt odniesienia w całym projekcie. Kanadyjskie muzeum Royal Ontario miał tego pełną świadomość i choć nie wynajęło żadnego komika do zabawiania gości, zapewniło odwiedzającym szczególne wrażenia.

 

Nietoksyczne, gadzie wrażenia

Sprecyzujmy jednak: chodzi tu o dinozaury. Muzeum przygotowało poświęconą im wystawę pt: „Ultimate Dinosaurs: Giants from Gondwana”. Obrazy z wizerunkami prehistorycznych gadów w ich naturalnym środowisku wydrukowano cyfrowo na 120 panelach. Realizacja całego projektu zajęła zaledwie dwa tygodnie. W druku wykorzystano technologię lateksową, która pozwoliła na uzyskanie realistycznych grafik. Ważny komponent indoorowego projektu stanowiły niewątpliwe bezwonne tusze. Jedynie one znajdują zastosowanie w przypadku, gdy druki mają być oglądane we wnętrzach przez dużą widownię. Realizatorzy projektów w budynkach często „borykają” się z problemem toksyczności stosowanych chemikaliów. Przykład współpracy Royal Ontario Museum z HP pokazuje, że odpowiednie rozwiązania są możliwe do zastosowania, nawet w ekstremalnie krótkim czasie.

 

Wielkie treści w wielkiej formie

Oczywiście przy pokrytych drukami ścianach stanęły szkielety dinozaurów. „Dzięki temu jeden z gości stwierdził, że oprócz dinozaurów główną gwiazdą wystawy były grafiki” – mówi Jason Frencz, pracujący jako Project Manager Muzeum Królewskiego w Ontario.

Royal Museum to największa instytucja wystawiająca eksponaty w Kanadzie. Wykorzystuje różnorodne kanały komunikacji wizualnej, dzięki czemu pozwala utrwalić treści i rzecz jasna, zapewnia rozrywkę. Podczas wystawy „Giants from Gondwana” goście mogli oglądać wielkoformatowe grafiki, a także korzystać z interaktywnych wyświetlaczy Digital Sigange. Nazwy poszczególnych gatunków złożono z trójwymiarowych liter, natomiast szkielety oświetlono tak, by uwypuklić ich cechy gatunkowe (na przykład to, że tyranozaur miał być „złowieszczy”). Słowem – Muzeum Królewskiemu w Ontario udało się przeprowadzić encyklopedyczny, nomen‑omen, pokaz komunikacji wizualnej, za sprawą technik dobranych w odpowiedniej proporcji.

Wykorzystanie przez muzeum w jednym projekcie różnych kanałów komunikacji wizualnej (druk wielkoformatowy, wrapping, Digital Signage) pozwoliło na osiągnięcie spektakularnych rezultatów, efekt synergii wzmocnił przekaz pozostawiając u odbiorców właściwy komunikat – warto chodzić do muzeum. Przynajmniej tego w Ontario.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Niech żyje subwersywność, czyli potencjał krytycznego myślenia!

Francuski filozof Roland Barthes w 1980 roku retorycznie pytał: „Czy najlepszą subwersją nie jest ta, która zniekształca kody, zamiast jest niszczyć?“. Subwersja zachodzi zwykle w relacji do praktyk „zawłaszczania” (ang. appropriation), ściśle związanych ze strategiami sztuki krytycznej. Te strategie sprawdzają się jednak również w relacji do komunikacji wizualnej i reklamowych kampanii.

Reklama