Trzecia rewolucja

Data publikacji: Listopad 2011

Opracowanie: Łukasz Mikołajczak

Obecny model wymiany i przetwarzania informacji wkracza w schyłkową fazę. Telekomunikacja, której symbolem był telegraf, telefon stacjonarny czy telewizja w znanej nam formie, ustępuje miejsca wielowymiarowej komunikacji cyfrowej. Potwierdza to raport IBM, prezentujący innowacyjne rozwiązania, które znacząco mogą wpłynąć na nasze życie w ciągu najbliższych pięciu lat.

 

Amerykański socjolog Eremy Rifkin uważa, że w 2008 roku doszliśmy do granic zwiększania światowego wzrostu gospodarczego w ramach modelu opartego na ropie i innych paliwach kopalnych. To schyłek drugiej rewolucji gospodarczej. Jej najważniejszym wyróżnikiem była tania energia, a głównym symbolem samochód napędzany ropą czy benzyną. Zasoby się wyczerpują, a my stoimy na progu trzeciej rewolucji, która będzie połączeniem technik komunikacji z odnawialnymi źródłami energii. O krok dalej niż Rifkin poszli naukowcy IBM, którzy sprecyzowali pięć trendów rynkowych i społecznych, które już wkrótce staną się dla nas rzeczą tak normalną jak obsługa komórki, tabletu czy smartfona.

Energia odnawialna on-line

 

Chodzenie, bieganie, jazda na rowerze, ciepło generowane przez nasz komputer, a nawet woda krążąca w rurach ma potencjał generowania energii. Obecnie ją tracimy, ale zdaniem Rifkina do czasu. Otóż jego zdaniem po rewolucyjnej transformacji każdy budynek stanie się minielektrownią przetwarzającą energię solarną, wiatrową i geotermalną. Dzięki wykorzystaniu wodoru i innych technik, będzie on również mógł energię magazynować. Internet zaś będzie służył do jej przesyłu i dzielenia się nią tam, gdzie będzie akurat potrzebna. Warto o tym pamiętać gdyż generowana energia występuje w różnych formach oraz może pochodzić z rozmaitych źródeł dookoła nas. Nawet z pozoru tych absurdalnych. Otóż według badaczy z U niwersytetu Hebrajskiego gotowany ziemniak wytwarza 15 razy więcej energii niż surowe warzywo i działa jak ogniwo kilka tygodni. Energia ziemniaczana jest 50 razy tańsza niż prąd z baterii typu R20 i jest całkiem poważną alternatywą przyszłości dla krajów trzeciego świata. Podobnie jak proces konwersji energii fal oceanicznych na prąd elektryczny nad którym pracuje IBM.

 

Biometryczna identyfikacja

 

Personalizacja komunikatu na podstawie skanu soczewki, którą znamy z filmu „Raport Mniejszości” również schodzi z ekranu i przenosi się do naszej rzeczywistości. Według naukowców IBM za pięć lat hasła, karty i loginy odejdą do lamusa. Zastąpi je identyfikacja na podstawie linii papilarnych, barwy głosu lub skanu wzoru siatkówki oka. Stanie się tak, ponieważ każda osoba posiada niepowtarzalną tożsamość biologiczną, za którą kryją się dane. Dane biometryczne, takie jak definicje twarzy, skany siatkówki raz pliki głosowe, za pieć lat będą zbierane w specjalnych bazach danych, co pozwoli na szerokie wykorzystywanie weryfikacji DNA w systemach dostępu. Tak zwana biometryka wieloskładnikowa zostanie zintegrowana przez inteligentne systemy w czasie rzeczywistym w celu zapewniania dostępu do informacji wyłącznie osobie spełniającej kryteria profilu biometrycznego.

 

Telekineza

 

Od Houdiniego poprzez Luke’a Skywalkera aż po bohaterów komiksu i filmu X-Men, poruszanie przedmiotów za pomocą siły woli pozostawało przez lata w sferze marzeń. Cztery lata temu na Brown University uczeni umieścili elektrodę w mózgu pacjenta, który przeszedł udar i został sparaliżowany. Podłączyli ją do laptopa umożliwiając komunikację ze światem za pomocą komputera i Internetu. Sterowanie za pomocą fal mózgowych to już nie mrzonka. Już wkrótce będziemy mogli założyć specjalne słuchawki i falami mózgowymi kierować postacią w specjalnie stworzonej aplikacji. To tylko jedno z zastosowań tej technologii, a skorzysta na niej nie tylko rynek komputerowy oraz sektor szeroko pojętej komunikacji, ale również medyczny. Coraz częściej również sami możemy sprawdzić moc swoich myśli w domowych warunkach. Wszystko to dzięki urządzeniom, które pozwalają kontrolować telefony komórkowe, tablety i komputery. Za ich pośrednictwem można np. obserwować poziom własnej koncentracji, stopień rozluźnienia, zobaczyć, jak mózg reaguje na muzykę, sterować komputerową aplikacją, a nawet fizycznymi przedmiotami.

 

Cyfrowa wioska

 

Obecnie na Ziemi żyje 7 miliardów osób. Za pięć lat na rynku ma być 5,6 miliarda urządzeń przenośnych, co oznacza, że 80 % ludzkości będzie miało dostęp do technologii umożliwiającej łatwy dostęp do informacji. Telefony komórkowe staną się na tyle tanie, że na posiadanie ich będą sobie mogli pozwolić nawet najbiedniejsi. Już dziś, IBM prowadzi projekt w Indiach polegający na nauce niepiśmiennej ludności wiejskiej, jak przesyłać informacje poprzez wiadomości nagrane na ich telefonach. Dzięki dostępowi do informacji, których wcześniej nie mieli, mogą oni teraz sprawdzać prognozy pogody, co pomaga im w decyzjach o tym, kiedy nawozić uprawy, wiedzą kiedy do wiosek przyjeżdżają lekarze, a także mogą sprawdzać rynkowe ceny produkowanych przez siebie upraw lub towarów. Umożliwi to szybszy rozwój w najbiedniejszych regionach poprzez zapewnienie dostępu do niezbędnych informacji, nowych rozwiązań i modeli biznesowych, na przykład w handlu mobilnym oraz zdalnych usługach opieki medycznej.

 

Poczta bez spamu

 

Cyfrowy clutter reklamowy, to symbol naszych czasów, który również wkrótce ma być wyeliminowany. Według IBM, za pięć lat reklamy będą na tyle spersonalizowane, że nie będą już postrzegane jako spam. Jednocześnie filtry antyspamowe staną się tak dokładne, że nikt już nie będzie bombardowany niechcianymi ofertami sprzedaży. Wystarczy wyobrazić sobie przez chwilę, że bilety na koncert ulubionego zespołu są zarezerwowane, gdy tylko pojawią się w sprzedaży i to właśnie na ten wieczór, który jest wolny w kalendarzu. Po otrzymaniu bezpośredniego powiadomienia będzie można od razu nabyć bilety za pomocą urządzenia mobilnego. Także informacja o nadchodzącej burzy śnieżnej może być istotna dla naszych planów podróży - może należy zmienić plan lotu? Pojęcie komunikacji zmienia się. Z jednowymiarowych modeli teleinformacyjnych przestawiamy się na holistyczne rozwiązania integrujące różne obszary naszego życia. Aż korci, aby zapytać: jak będzie wyglądała czwarta rewolucja, panie Rifkin?

 

Źródła: Raport 2012 „IBM Next Five in Five”.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama