Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Specjaliści od optimum

Data publikacji: luty 2015

Coraz więcej producentów decyduje się na wysokojakościowe rozwiązania do druku cyfrowego. W takim przypadku jakość kolorów oferowana klientowi musi być optymalna. Jednak kalibrowanie i optymalizowanie systemów cyfrowych nie należy do najprostszych zadań. ColorLogic proponuje wobec tego platformę ZePrA, pomocną w zarządzaniu barwą. O niej i innych sprawach związanych z drukiem cyfrowym rozmawiamy z Barbarą Braun-Metz, dyrektor ColorLogic.

 

VISUAL COMMUNICATION: Dlaczego ZePrA jest tak interesująca dla druku cyfrowego?


Barbara Braun-Metz: ZePrA 4 to szybki i profesjonalny serwer do konwersji barw oraz optymalizacji plików w środowisku PDF. Klienci, którzy korzystają z pakietu w wersji L, mają do dyspozycji również program CoPrA, czyli oprogramowanie do tworzenia profili ICC urządzeń wyjściowych i profili typu DeviceLink, oraz aplikację Reprofiler, służącej do optymalizacji ewentualnych zmian w charakterystyce danego urządzenia drukującego z powodu zmiennych warunków druku.


VC: Co jest szczególnego w tym rozwiązaniu i na czym ogólnie polega jego funkcjonowanie?


BBM: Podczas generowania profilu ICC dla urządzenia drukującego, konieczne jest właściwe sterowanie balansem szarości oraz punktem czerni. Tylko w ten sposób zapewnimy najlepszą jakość, na którą składają się właśnie neutralna skala szarości, odpowiedni kontrast i jak najszersza gama kolorystyczna. Często najgłębszy odcień czerni uzyskuje się, stosując dużą ilość czarnego barwnika, przy niewielkim lub niemal zerowym wykorzystaniu CMY, co wymaga specjalnej separacji. Za pomocą CoPrA można sprawdzić, jak ustawiony punkt czerni będzie wpływał na osiągalną głębię tego koloru, niezależnie od wartość TAC (maksymalnego procentowego pokrycia farbą – przyp. redakcji) .

 

VC: Jakie zalety ma oferowany przez Państwa pakiet oprogramowania do zarządzania profilami?

 

BBM: Systemy druku cyfrowego są często problematyczne ze względu na kalibrację i aktualizowanie profili ICC. Jednak zamiast tworzyć za każdym razem z mozołem nowe profile maszyny drukującej i DeviceLinki, można wyrównać te wahania generując korekcyjne profile Device- Link. Wystarczy pomiar niewielkiego paska kontrolnego, a aplikacja Reprofiler dokona odpowiednich korekt. Największe znaczenie ma w tej  kwestii fakt, że wprowadzana korekta odniesie się do gotowego profilu znajdującym się w bazie ZePrA, bez konieczności zmiany pozostałych ustawień służących do zarządzania barwą. To najprostszy sposób, by uzyskać wysokojakościowe wydruki.


VC: Czy ZePrĘ można wykorzystywać również dla kolorów dodatkowych i CMYK+?

 

BBM: Tak, ZePrA oferuje również takie możliwości. W ramach pakietu XL program CoPrA pozwala na profilowanie systemów ze zwiększoną liczbą kolorów. Jeśli w dostarczonym przez klienta pliku PDF znajdują się dodatkowe kolory, zamiast iść z nimi na wojnę, można posłużyć się modułem obsługującym barwy specjalne. Zostaną one pobrane z bibliotek i wydrukowane z jak największą wiernością w skalach DeltaE2000 i DeltaE76. Wszystko za sprawą skonfigurowanej jak najmniejszej liczby kanałów. Dodatkowym elementem pakietu jest technologia SaveInk, służąca do redukcji kolorów CMY.

 

Technologie od ColorLogic

Zespół ColorLogic od ponad dwunastu lat zajmuje się tworzeniem oprogramowania do zarządzania barwą. Obok software-u CoPrA do tworzenia profili barwnych i inteligentnego serwera barw ZePrA w ofercie tej firmy znajdziemy między innymi program ColorAnt, służący do analizowania i korekty danych pomiarowych. Wszystkie rozwiązania współpracują ze standardami ICC, PDF/X, CGATS, CxF, z łatwością można je zatem zintegrować z już stosowanym oprogramowaniem. Technologie ColorLogic pozwalają również na optymalną konwersję farb specjalnych wykorzystując w tym celu Multicolor DeviceLink, lub spektralne modele barwne, którymi dysponuje ZePrA. Dzięki modułowej budowie oprogramowania klienci mogą zdecydować się na zakup poszczególnych rozwiązań. ColorLogic zapewnia w ten sposób elastyczność i pewność inwestycji. Aby spełniać wciąż rosnące wymagania klientów, firma kładzie nacisk na ciągły rozwój swoich wysokojakościowych rozwiązań i aplikacji. Realizacja tych założeń umożliwia m.in. ścisła współpraca z polskim partnerem - firmą Colornorm.

 

Colornorm
ul.Poziomkowa 6
65-129 Zielona Góra
tel +48 693 84 44 85
biuro@colornorm.pl
colornorm.pl

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama