Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

„Słownik współczesnego Polaka”

© Galeria Rusz

W czerwcu na citylightach, bilbordach i autobusach komunikacji miejskiej w Toruniu będzie można oglądać prace artystów Galerii Rusz, inspirowane Słownikiem Języka Polskiego autorstwa Samuela Bogumiła Linde. „Słownik współczesnego Polaka” to wystawa prac Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego, przygotowana w hołdzie autorowi pierwszego profesjonalnego słownika języka polskiego. Twórczość toruńskich artystów jest od wielu lat głęboko zanurzona w języku polskim i polskiej kulturze. Dlatego twórcy postanowili zmierzyć się z dziedzictwem Lindego i dać temu wyraz w swoich nowych pracach. Nawiązują w nich do największego osiągnięcia Lindego, którym było stworzenie 6-tomowego Słownika Języka Polskiego, wydanego w Warszawie w latach 1807–1814. Był to pierwszy jednojęzyczny słownik języka polskiego, który zawierał 60 tysięcy haseł i stanowił największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie wydawnicze w Księstwie Warszawskim. Słownik stał się ważnym i pionierskim osiągnięciem naukowym, rewolucyjnym na owe czasy, odpowiadającym na nowe prądy oświeceniowe.

„Wybraliśmy 6 słów, najbardziej symptomatycznych naszym zdaniem dla języka współczesnego Polaka, nawiązując do 6 tomów Słownika Lindego. Są to słowa: bunt, konflikt, prawda, przeszłość, racja i wina. Każda z 6 naszych prac jest interpretacją danego hasła” - opowiada o projekcie Joanna Górska.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama