Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

„Słownik współczesnego Polaka”

© Galeria Rusz

W czerwcu na citylightach, bilbordach i autobusach komunikacji miejskiej w Toruniu będzie można oglądać prace artystów Galerii Rusz, inspirowane Słownikiem Języka Polskiego autorstwa Samuela Bogumiła Linde. „Słownik współczesnego Polaka” to wystawa prac Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego, przygotowana w hołdzie autorowi pierwszego profesjonalnego słownika języka polskiego. Twórczość toruńskich artystów jest od wielu lat głęboko zanurzona w języku polskim i polskiej kulturze. Dlatego twórcy postanowili zmierzyć się z dziedzictwem Lindego i dać temu wyraz w swoich nowych pracach. Nawiązują w nich do największego osiągnięcia Lindego, którym było stworzenie 6-tomowego Słownika Języka Polskiego, wydanego w Warszawie w latach 1807–1814. Był to pierwszy jednojęzyczny słownik języka polskiego, który zawierał 60 tysięcy haseł i stanowił największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie wydawnicze w Księstwie Warszawskim. Słownik stał się ważnym i pionierskim osiągnięciem naukowym, rewolucyjnym na owe czasy, odpowiadającym na nowe prądy oświeceniowe.

„Wybraliśmy 6 słów, najbardziej symptomatycznych naszym zdaniem dla języka współczesnego Polaka, nawiązując do 6 tomów Słownika Lindego. Są to słowa: bunt, konflikt, prawda, przeszłość, racja i wina. Każda z 6 naszych prac jest interpretacją danego hasła” - opowiada o projekcie Joanna Górska.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama