„Słownik współczesnego Polaka”

© Galeria Rusz

W czerwcu na citylightach, bilbordach i autobusach komunikacji miejskiej w Toruniu będzie można oglądać prace artystów Galerii Rusz, inspirowane Słownikiem Języka Polskiego autorstwa Samuela Bogumiła Linde. „Słownik współczesnego Polaka” to wystawa prac Joanny Górskiej i Rafała Góralskiego, przygotowana w hołdzie autorowi pierwszego profesjonalnego słownika języka polskiego. Twórczość toruńskich artystów jest od wielu lat głęboko zanurzona w języku polskim i polskiej kulturze. Dlatego twórcy postanowili zmierzyć się z dziedzictwem Lindego i dać temu wyraz w swoich nowych pracach. Nawiązują w nich do największego osiągnięcia Lindego, którym było stworzenie 6-tomowego Słownika Języka Polskiego, wydanego w Warszawie w latach 1807–1814. Był to pierwszy jednojęzyczny słownik języka polskiego, który zawierał 60 tysięcy haseł i stanowił największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie wydawnicze w Księstwie Warszawskim. Słownik stał się ważnym i pionierskim osiągnięciem naukowym, rewolucyjnym na owe czasy, odpowiadającym na nowe prądy oświeceniowe.

„Wybraliśmy 6 słów, najbardziej symptomatycznych naszym zdaniem dla języka współczesnego Polaka, nawiązując do 6 tomów Słownika Lindego. Są to słowa: bunt, konflikt, prawda, przeszłość, racja i wina. Każda z 6 naszych prac jest interpretacją danego hasła” - opowiada o projekcie Joanna Górska.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama