Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

W innym świetle

Data publikacji: Lipiec 2011

W Łodzi w dniach 28 i 29 października miał miejsce Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light Move Festiwal. Wydarzenie pokazało historyczną tożsamość miasta za pomocą elementów sztuki wizualnej i multimedialnego przekazu. Light Move Festiwal to ruch i dynamika, światło, projekcja, animacja, sztuka kinetyczna, dźwięk, barwa, rzeźby i instalacje świetlne. Jednym z partnerów wydarzenia był magazyn VISUAL COMMUNICATION.

 

Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła został pomyślany jako niecodzienna, cykliczna impreza, której głównym celem jest promowanie potencjału kulturalnego i twórczego oraz pokazanie w zupełnie inny, niepowtarzalny sposób wartościowych zakątków, przestrzeni oraz budynków miasta nocą. Łódzkie przestrzenie publiczne, zakamarki, zapomniane dziedzińce i podwórka przeistoczyły się w nośniki sztuki i historii. Świadome, artystyczne użycie światła podkreśliło indywidualność i atrakcyjność Łodzi oraz pokazało, że może ona stać się niepowtarzalnym, szczególnym punktem na mapie Europy. Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła łączy; elementy Łodzi wielokulturowej, przemysłowej i eklektycznej architektury oraz miejskiego krajobrazu, zakodowane w jej obliczu i układające się w prawdziwą mozaikę: mozaikę kultur, stylów architektonicznych, mozaikę religii, różnorodności krajobrazu, mozaikę światła. Iluminacje elewacji łódzkich kamienic to tylko część tego, co pomysłodawcy Festiwalu pokazali w październikowy weekend. Imprezę rozpoczęła parada uliczna, która przeszła z pl. Wolności do pasażu Schillera. W programie imprezy znalazły się m.in. multimedialne projekcje artystyczne oraz mapping dynamiczny 3D, występ jazzowy grupy Ramm połączony z animacją świetlną oraz baletem, projekcja artystyczna Dominika Lejmana, instalacja lightboxy Bartka Jarmolińskiego „Antyatlas”. Instalacje świetlne i pokazy można było oglądać na ul. Piotrkowskiej, w Pasażach Rubinsteina i Schillera. Na budynkach zamontowano część iluminacji i spacerujący można było zobaczyć soczyście czerwoną kamienicę „pod Gutenbergiem” lub mieniące się na fioletowo i niebiesko siedziby magistratu i władz województwa. Mroczna zwykle powyżej parteru Piotrkowska rozbłysnęła feerią kolorów. Z kolei w nasiadowni Stara Szwalnia odbyło się sympozjum „Światło w sztukach wizualnych” z udziałem m.in. prof. dr hab. Józefa Robakowskiego, prof. dr hab. Ryszarda W. Kluszczyńskiego, dr Macieja Ożóga. Zagrają Yeshe z Jackiem Bieleńskim i Tymon Tymański.

Impreza została zorganizowana przy współudziale Urzędu Miasta Łodzi

 

Foto: © P.Kamionka


« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama