Lateksowa rewolucja

Data publikacji: Czerwiec 2012

Autor: Maciej Skalski

Ponad rok po rozpoczęciu współpracy Integart z HP widać, że obie firmy mają się czym pochwalić.

 

Firma Integart została założona w 1994 przez Sławomira Kot-Zaniewskiego, który po studiach w Katedrze Wzornictwa Przemysłowego na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach 80-tych zdobywał doświadczenie na rynku reklamy wielkoformatowej na Zachodzie

„Złote” stoisko firmy Integart na tegorocznych targach Euro-Reklama w Poznaniu. (© Integart)

Europy. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, po dodatkowych studiach na Fanshawe Collage w Kanadzie prowadził w Ameryce Północnej własne przedsiębiorstwo projektujące i produkujące reklamy oraz zajmujące się dystrybucją maszyn do druku wielkoformatowego. Dzięki zdobytemu doświadczeniu oraz idealnemu momentowi przeniesienia działalności do Polski, Integart w ciągu kilkunastu lat stał się jednym z czołowych dystrybutorów branży viscom w Polsce. W chwili obecnej zatrudnia 75 pracowników i obsługuje klientów poprzez sieć 11 oddziałów w Polsce i w Czechach. Firma posiada aktualnie powierzchnie biurowe i magazynowe o łącznym metrażu 12 000 m2, w tym centralny magazyn wysokiego składowania o kubaturze 5 000 m2 w Błoniu pod Wrocławiem.

 

Partnerstwo z najwyższej półki

 

W trakcie swojego rozwoju, Integart rozpoczął współpracę z czołowymi producentami branży visom, w tym m.in. 3M, LG Chem, Seal-Neschen, MACtac i Avery Dennison. Wprowadził też na rynek wiele własnych produktów, które zdobyły uznanie klientów nie tylko w Polsce, ale również w E uropie, w tym m.in. takie marki jak: Reflekton, Magnaflex, Steiko, Mao, Zarra, Hartcon, Dax, Optiban, Armstrong Knifes.

 

W roku 2010 koncern HP podjął decyzję o wyborze Integart na swojego partnera w Polsce w segmencie drukarek wielkoformatowych. Genezą tej współpracy była wcześniejsza działalność Integart i HP w zakresie projektu DRS - unikatowego rozwiązania w skali światowej, którego celem było wdrożenie druku cyfrowego w produkcji znaków drogowych. Rozpoczęcie współpracy z HP było dla

Lateksowy przebój – model HP Designjet L26500, sprawdzony w ciężkim boju podczas Car Wrap Polish Championship 2012. (© Integart)

Integart naturalną konsekwencją kierunku, w którym rozwija się rynek Viscom, czyli zwiększania znaczenia druku cyfrowego i coraz większych wymagań w zakresie szybkości produkcji zleceń. Po wprowadzaniu do dystrybucji urządzeń HP, aktualna oferta Integart obejmuje popularne media reklamowe, specjalistyczne i niszowe rozwiązania oraz produkty tworzone pod indywidulane zapotrzebowanie drukarni wielkoformatowych, a także drukarki wielkoformatowe i urządzania wspierające takie jak laminatory, plotery i wycinarki, w tym materiały eksploatacyjne do tych urządzeń i usługi serwisowe. Rozpoczęcie współpracy z HP w segmencie Viscom zbiegło się w czasie z wprowadzeniem przez HP technologii druku lateksowego. Dzięki niej klienci Integart zyskali dodatkową możliwość budowania swojej przewagi wobec konkurentów poprzez znaczne skrócenie czasów produkcji i większą uniwersalność zadruku, możliwą tylko dzięki tej technologii . W bieżącym roku Integart wprowadził również do oferty urządzenia wspierające pracę drukarek wielkoformatowych - laminatory Seal, RollsRoller, plotery Zund oraz wycinarki Fotoba, które znacznie zwiększają wydajność pracy w drukarniach wielkoformatowych.

 

Jest czym się chwalić

 

Obecnie, ponad rok po rozpoczęciu współpracy Integart z HP widać jej efekty. Świadczą o niej wyniki sprzedaży oraz oddźwięk, który wspólne projekty HP i Integart wywołują na rynku. Pierwszym z nich było otwarcie największego w tej części Europy Centrum Demonstracyjnego HP Lab w siedzibie Integart w Błoniu pod Wrocławiem. Obecnie, prawie codziennie odbywają się w nim prezentacje dla klientów z Polski i zagranicy. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem była aranżacja wrocławskiej restauracji „Afryka Coffee & Tea House”. Jej podstawową ideą kreatywną było pokazanie olbrzymich, niespotykanych do tej pory na rynku wielkoformatowym, możliwości druku lateksowego. Efekty projektu ukończonego w styczniu 2012 są tak udane, że HP podjęło decyzję o jego wykorzystaniu w promocji możliwości aplikacyjnych druku lateksowego HP w sieci HP na całym świecie. Jego promocja będzie

Aranżacja wrocławskiej restauracji „Afryka Coffee & Tea House”, to połączenie wysublimowanego Design i zaawansowanej technologii druku lateksowego. (© Integart)

również wsparta bardzo dużą kampanią PR. Elementy graficzne projektu „Afryka Coffee & Tea House” wzbogaciły również kolejny projekt – stoisko Integart i HP na tegorocznych Targach EuroReklama w Poznaniu. Ekspozycja spodobała się tak bardzo, że była chwalona nie tylko przez klientów, ale nawet konkurencję. Najlepszym dowodem uznania było uhonorowanie Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kolejnym wspólnym projektem z HP było uczestnictwo w odbywających się również podczas tegorocznej Euro-Reklamy - Mistrzostwach Polski w Oklejaniu Aut, organizowanych przez miesięcznik Visual Communiction. Podczas Mistrzostw była prezentowana najbardziej popularna maszyna lateksowa – model HP Designjet L26500. Spotkała się ona z dużym uznaniem klientów i samych ekip biorących udział w Mistrzostwach. W trakcie prezentacji w bardzo ciekawy sposób uwidocznione zostały w praktyce kluczowe zalety druku lateksowego. Pracownicy firmy AML z Warszawy, która kupiła drukarkę na targach, byli szkoleni przez serwisantów i handlowców Integart na bieżąco i zaledwie po godzinie byli w stanie sami prawie w pełnym zakresie obsługiwać maszynę, wliczając w to również wymianę głównych części eksploatacyjnych, w tym także głowic. Świadczyło to dobitnie o łatwości obsługi maszyny, mimo jej zaawansowania technologicznego. Kolejna z zalet - zespół Integart wraz z AML był w stanie „na gorąco” spełniać życzenia ekip wyklejających. Gotowe, suche i zalaminowane wydruki na foliach wylewanych i OWV były dostarczane w przeciągu zaledwie godziny od pojawienia się dodatkowego zapotrzebowania. Coś takiego jest niemożliwe w przypadku druku solventowego. Dodatkowo wydruki lateksowe, w przeciwieństwie do solventu czy tym bardziej UV, zachowują bardzo dużą wytrzymałość na rozciąganie. Ma to szczególnie duże znaczenie w związku z częstym wykorzystaniem folii wylewanych i polimerowych przy oklejaniu pojazdów.

 

Wymienione powyżej zalety druku lateksowego HP to tylko jedne z wielu, lecz warto również podkreślić ważny aspekt zdrowotny dla pracowników drukarni. Wszystkie one powodują, że obecnie na Zachodzie Europy aż 40% nowo sprzedawanych drukarek wielkoformatowych w najpopularniejszym segmencie do 1,6 m szerokości, to drukarki lateksowe, a sam druk lateksowy jest obecnie najszybciej rozwijającą się techniką wielkoformatową.

 

Maciej Skalski jest Dyrektorem Zarządzającym Integart Poland Inc.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama