Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

“Warszawa żydowska”

W stolicy Polski, na ścianie kamienicy przy ulicy Próżnej, odsłonięto mural przedstawiający historyczne losy miasta. Malowidło pt. „Warszawa żydowska” zostało zaprojektowane przez znanego ilustratora, Tytusa Brzozowskiego, który stworzył niedawno całą serię obrazów poświęconych właśnie polskim miastom i ich architekturze.

Jego najnowsza praca w postaci muralu przedstawia nieistniejące już budynki północnej dzielnicy miasta takie jak Wielka Synagoga na Tłomackiem, pasaż Simonsa i czynszowe kamienice. Dla podkreślenia panującej tam atmosfery, autor uzupełnił budynki o tłumy przechodniów i szyldy reklamowe, które odzwierciedlają niegdyś charakterystyczny dla tej dzielnicy gwar i harmider. Umieszczenie rysunku na unoszącej się chmurze to swego rodzaju przenośnia „wspomnienia, które unosi się ponad Warszawą”.

U samego dołu muralu znaleźć można także elementy krajobrazu, które są obecne do dziś, takie jak drzewa parku Krasińskich, wieża kościoła świętego Augustyna, kościół przy placu Grzyborski, Synagogę Nożyków czy studnię Gruba Kaśka na Tłomackiem. Więcej prac autorstwa Tytusa Brzozowskiego można obejrzeć m.in. na jego Instagramie: www.instagram.com/tytus.brzozowski/.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama