Wyrok sądu. Poznańska uchwała krajobrazowa

© Visual Communication

25 stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie sporu Miasto Poznań - Jeronimo Martins. Właściciel sieci Biedronka zaskarżył w całości poznańską uchwałę krajobrazową, wnosząc o jej uchylenie.

 

Sąd oddalił skargę Jeronimo Martins w obszarze merytorycznym jednak zgodnie z grudniowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego uchylił cztery punkty poznańskiej uchwały krajobrazowej. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego wydane w grudniu 2023 roku dotyczyło ustawy krajobrazowej na podstawie której Miasto Poznań (i inne administracyjne władze lokalne w całej Polsce) opracowywały własne regulacje krajobrazowe. Trybunał uznał, że w ustawie brakuje zapisu, który zapewnia podstawy i tryb dochodzenia odszkodowań przez firmy, zobowiązane do rozbiórki reklam wzniesionych legalnie. Część ustawy jest niezgodna z konstytucją i przestała obowiązywać. Dlatego też są musiał uchylić cztery punkty poznańskiej uchwały krajobrazowej. Rada Miasta Poznania w pierwszej uchwale krajobrazowej (weszła w życie w lutym 2023 rok) zaproponowała rozwiązanie zgodne z duchem wyroku Trybunału Konstytucyjnego jednak decyzją ówczesnego Wojewody Wielkopolskiego, Michała Zielińskiego została ona uchylona. Miasto Poznań musi opracować nową uchwałę krajobrazową. Do tego potrzebna jest jednak zmiana w ustawie krajobrazowej, która musi został opracowana i zatwierdzona przez Sejm.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama