Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Poznańskie Naramowice. Powstanie nowy mural

© Poznańskie Inwestycje Miejskie

Konkurs na mural „Naramowice – wczoraj i dziś” został rozstrzygnięty. Zwycięska praca ozdobi boczną elewację bloku przy ul. Tyrwackiej. Mural będzie można więc podziwiać z perspektywy trasy tramwajowej i alei Praw Kobiet.
Nadesłane projekty komisja składająca się z plastyków, społeczników i przedstawicieli organizatora, przeanalizowała pod kątem walorów artystycznych i zgodności z tematyką konkursu. Za najlepszą propozycję uznano pracę pani Lucyny Kaczmarkiewicz. Doceniono ponadczasowość i estetykę projektu muralu, praca wyróżniała się na tle pozostałych. Jury dostrzega w niej podwójne odwołanie – do tradycji i nowoczesności. Lucyna Kaczmarkiewicz, autorka zwycięskiego projektu opowiada, że projektując chciała przede wszystkim połączyć różne wątki związane z historią i współczesnością Naramowic, ale też kontekst całej przestrzeni. Istotne było dla niej pokazanie rożnych pojedynczych narracji związanych z miejscem. Przypomnieniem o dawnej wsi olęderskiej, czy gospodarstwie ogrodniczym wyraża się w wątku roślinnym. Całość zawarta jest w symetrycznej, zamkniętej kompozycji drzewa, które zdaniem autorki wydaje się być charakterystyczne i ważne w przestrzeni miasta.
Nowa atrakcja na ścianie bloku to inicjatywa towarzysząca budowie trasy tramwajowej na Naramowice. Mural ma upamiętnić tak ważną dla lokalnej społeczności inwestycję. Ozdobi on ścianę bloku przy ul. Tyrwackiej nr 15-29, który to znajduje się przy skrzyżowaniu alei Praw Kobiet i ulicy Łużyckiej na Naramowicach.
Sponsorem nagrody w konkursie jest firma Gülermak – generalny wykonawca trasy tramwajowej na Naramowice. Wykonawca jest również sponsorem prac polegających na wykonaniu malowidła. Zwyciężczyni będzie sprawować nadzór autorski nad realizacją projektu.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama