Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Pety na ziemi

Od pewnego czasu na chodnikach polskich miast zauważyć można liczne znaczniki w postaci kółek, narysowanych kredą. Ich położenie nie jest przypadkowe – w ten sposób zaznaczony został każdy z leżących na chodniku niedopałek papierosa.

Chalk of Shame, czyli Kreda Wstydu, to inicjatywa amerykańskiego naukowca Patricka Perrigue, który postanowił w ten nietypowy sposób zawstydzić śmiecących palaczy. Pomysł pojawił się w jego głowie podczas spacerów z psem, kiedy to napotykał mnóstwo potłuczonego szkła i niedopałków. W ten sposób inicjator chce zwrócić uwagę na realne zagrożenie dla środowiska, jakie stanowią rozrzucone po mieście resztki papierosów. Nie jest to jedynie problem estetyczny – niedopałki potrafią rozkładać się w środowisku do 10 lat, natomiast ich obecność w glebie negatywnie wpływa na kiełkowanie roślin oraz ich wzrost i jakość. Nie wspominając już o zagrożeniu, jakie tworzą one dla zwierząt.

Obrysowywanie wyrzuconych „petów” jest całkowicie nieszkodliwe dla środowiska, ponieważ użyta kreda jest w pełni biodegradowalna. Patrick Perrigue zachęca do udziału w akcji mieszkańców całej Polski – wystarczy tylko kupić kredę i reagować na problem „petów”, które są rozrzucane praktycznie wszędzie.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama