Galeria Podgląd. Sztuka w witrynie

 

Fundacja Sztuki Polskiej ING otworzyła w 2022 roku najmniejszą galerię sztuki w Warszawie, która jednorazowo prezentuje jedno dzieło sztuki z kolekcji Fundacji. Pierwszy obraz, wybrany przez pracowników ING, został odsłonięty pod koniec lipca.

Prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING Kamila Bondar podkreśla, że Fundacji zależy na umieszczaniu w witrynie dzieł, które spowodują, że przechodnie zatrzymają się, będą ciekawi i zaangażują się emocjonalnie w odbiór dzieła. Prezentowane prace mają skłaniać do dyskusji.
Trzecia już praca w galerii Podgląd to neon We are Stern Consumers of Cultural Revolutions, autorstwa Sergeya Shabohina. Jest to element projektu multimedialnego  poświęconego dziedzictwu historycznej awangardowej grupy Unowis, założonej na początku lat 20. XX wieku w Witebsku przez Kazimierza Malewicza. Dorobek członków i członkiń grupy uznawany jest przez zachodnią kulturę za kluczowy dla światowej awangardy, jednak dość zapomniany. Obecnie nie ma prawie żadnych oryginalnych dzieł, publikacji i dokumentów z okresu aktywności grupy. Zmieniający się tekst neonu podkreśla umowność historii i geografii artystycznej.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama