wBanksowana aukcja

Na aukcji Sotheby’s w Londynie odbyła się licytacja słynnego dzieła „Dziewczynka z balonem” streetartowego artysty Banksy’ego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że zaraz po licytacji obraz uległ samozniszczeniu.

Pierwowzór „Dziewczynki z balonem” powstał na jednej ze ścian budynków w Londynie. Potem tajemniczy artysta namalował ten sam obraz sprayem i farbą akrylową na płótnie, który został sprzedany na londyńskiej aukcji za milion funtów. Zaraz po tym licytujący usłyszeli alarm, a płótno zaczęło się zsuwać z ramy obrazu, po czym jego większa połowa przeszła przez wbudowaną w ramę niszczarkę. Obraz został zniszczony na oczach wszystkich gości. Sam artysta umieścił na swoim profilu na Instagramie zdjęcie zaskakującej sytuacji z napisem „Idzie, idzie, poszło…”. Media okrzyknęły to wydarzenie „jednym z najbardziej śmiałych wybryków w historii sztuki”. Sam nabywca był zaskoczony tym, co zaszło na aukcji, natomiast przedstawiciel Sotheby’s, Alex Branczik, skomentował krótko: „Wydaje mi się, że zostaliśmy wBanksowani” (ang. „Banksy-ed”).

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama