Kalendarium

01-03.02.2023 · RemaDays, Nadarzyn

23-26.05.2023 · FESPA, Monachium

05-07.09.2023 · Warsaw Print Tech Expo, Nadarzyn

Aktualność kopernikańskiej myśli. 550 rocznica urodzin astronoma

Opis osoby

W maju artyści z Galerii Rusz swoimi pracami włączyli się w świętowanie 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na bilbordach i autobusie MZK można oglądać niezwykłe prace, inspirowane dokonaniami wielkiego astronoma. Prace artystów są eksponowane od 1 maja do 30 czerwca na 4 bilbordach (2 w maju i 2 w czerwcu), zlokalizowanych przy ul. Gagarina i Wałach gen. Sikorskiego oraz przez cały maj na autobusie komunikacji miejskiej.

Rewolucja zainicjowana przez toruńskiego astronoma to jeden z kamieni milowych w rozwoju nowoczesnej nauki, a równocześnie jeden z fundamentów, na jakich został zbudowany współczesny świat. W 550-tą rocznicę jego urodzin artyści z Galerii Rusz prezentują Kopernika jako jednego z patronów współczesności. To od niego, zdaniem artystów, można uczyć się zmiany postrzegania rzeczywistości oraz zmiany perspektywy - z takiej, gdzie człowiek jest w centrum wszystkiego na taką, gdzie stanowi jedynie jedną z części większej całości. Stworzone grafiki, które pojawiają się na bilbordach odwołują się do uniwersalnych i ponadczasowych wniosków płynących z pracy Mikołaja Kopernika. W kolorowych i lekkich graficznie formach zawarty jest silny intelektualnie przekaz. Na jednym z bilbordów pojawia się dymek z hasłem „Pora udać się na odwyk. Od rutynowego, schematycznego myślenia”, któremu towarzyszy mu portret Mikołaja Kopernika. Na drugiej grafice pojawia się treść „zmieniając perspektywę zmieniamy rzeczywistość, zmieniając rzeczywistość zmieniamy perspektywę”, która wzbogacona jest grafiką dużych oczu. Oba hasła skłaniają do refleksji i działania na rzecz zmiany rutynowego sposobu myślenia, wyjścia z utartych szablonów i otwarcia się na nowe koncepcje i doznania.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Komunikacja wizualna na wojnie i obok wojny

Wojna – niespodziewana i szokująca agresja Rosji na Ukrainę. Gdy próbuję nieco uspokoić głowę, staram się także stawiać pytania o rolę komunikacji wizualnej w tym trudnym czasie bombardowań i ostrzeliwań ukraińskich miast. Każda wojna wynajduje wszak własną komunikację, osobny wizualny język, znamienny tylko dla danego konfliktu. W tym wypadku to przede wszystkim owo tajemnicze i wieloznaczne „Z” na rosyjskich pojazdach bojowych, nazywane już dziś...

Reklama