Mural ze starych zdjęć

W historycznej części miasta Warszawy, na Woli przy Alei Solidarności, powstał mural zatytułowany „Dzieci Muranowa”. Pracę tworzą kadry odtworzone z autentycznych zdjęć wykonanych na pobliskim osiedlu w czasach powojennych, na których widnieją bawiące się dzieci oraz znana dla tej dzielnicy seniorka - Pani Julianna. To właśnie jej mieszkańcy Muranowa w latach 80. i 90. zostawiali pod opieką swoje dzieci. Projekt pokazuje też pokolenie przedwojenne mieszkające w dawnej Dzielnicy Północnej, ukazane jako zielone postaci stapiające się z otaczającą roślinnością. Mural ozdobił ścianę jednego z garaży, a zaprojektował go Adam Walas, który wykorzystał stare zdjęcia mieszkańców Muranowa. W ich odtworzeniu na ścianie pomogli mu tamtejsi mieszkańcy.

„Podwórka na Muranowie według założeń projektanta prof. Bohdana Lacherta miały być swoistą oazą, dlatego nazywane są „podwórkami-ogrodami”. Na osiedlu, które po wojnie odbudowano dosłownie na gruzach, zasadzano wiele drzew i krzewów, które symbolizowały odradzające się po wojnie nowe życie na osiedlu- pomniku” – dodaje Adam Walas.

„Dzieci Muranowa” to druga praca powstała z inicjatywy „Malarzy Podwórkowych – STOP bazgrołom”, którzy walczą z niechlujnymi napisami wandali, od lat pojawiającymi się na budynkach.

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Małe kroczki dla wspólnego dobra

Obecne czasy stają się coraz bardziej burzliwe i niespokojne. W takiej epoce także komunikacja wizualna staje w obliczu sytuacji, w której powinna za każdym razem od nowa przemyśliwać swoją rolę, by dążyć do ulepszenia świata. Zdaję sobie w pełni sprawę z naiwności tego postulatu, lecz mimo wszystko sądzę, że pozostaje on ważny, a może wręcz kluczowy. Z najnowszego numeru VISUAL COMMUNICATION, dowiecie się zatem między innymi....

Reklama

Vavada casino Online kaszinó több ezer játékkal https://apteka-dyzurna.pl/ Apteka Zdrowie na Ty