Kalendarium

17-18.09.2020 · Retail Summit, Warszawa

18-20.11.2020 · Fast Textile, Nadarzyn

24-26.11.2020 · InPrint, Milan

12-15.01.2021 · Heimtextil, Frankfurt

10-12.02.2021 · RemaDays, Nadarzyn

Otwarte wyjście

Data publikacji: czerwiec 2011

W ostatnim czasie przeżywamy wzrost medialnego zainteresowania street artem. Od lat, cyklicznie w różnych miastach Polski organizowane są uliczne przedsięwzięcia propagujące sztukę, jednak z roku na rok zainteresowanie tymi wydarzeniami rośnie. Czyżby ten przełom był związany z nominacją do Oskara streetartowego „Wyjście przez sklep z pamiątkami”?

 

Streetartowe akcje organizowane są polskich miastach od lat. Przykładem chociażby – odbywające się przez czterema laty w Poznaniu – malowanie przystanków szybkiego tramwaju Pestka. Początkowo odbierane z niechęcią i rezerwą wydarzenia zyskały inne światło w obliczu nominacji do Oskara filmowego debiutu brytyjskiego artysty graffiti Banksy’ego. „Wyjście przez sklep z pamiątkami” pomogło otworzyć drzwi street artowi, który dzięki takiej decyzji Akademii Filmowej zyskał inny status.

 

W ostatnim czasie w Poznaniu odbył się „Festiwal Murali – Outer Spacer”. Pięć zaniedbanych ścian w centrum miasta zostało ozdobionych malowidłami Organizatorzy festiwalu zaprosili uznanych twórców murali, którzy przez pięć dni malowali swoje prace na szczytowych ścianach poznańskich kamienic. Dzięki zaangażowaniu organizującego wydarzenie Inner Artu w Poznaniu gościli artyści z Włoch, Francji, Hiszpanii i Holandii. Podejmujący tematy takie, jak: wojna, śmierć, władza, autor zaangażowanych politycznie graffiti Włoch Blu malował ścianę przy ulicy Kantaka, na której pojawiły się połączone kolczastymi zwojami mózgowymi krępe postacie z nożyczkami. Z kolei autorem biało-czarnego graffiti przy ulicy Woźnej był Holender Blue, znany jest on z wykorzystania zabawy grafiką, ilustracją, graffiti oraz reklama. Przy Grobli swoje umiejętności prezentował –
uchodzący za jednego z najciekawszych hiszpańskich artystów – Kenor. Żywa kolorystyka bajecznego stwora nawiązuje swoim klimatem do atmosfery miasta Gaudiego – Barcelony. Z kolei znajdująca się na Taczaka praca francuskiego artysty Remeda jest wyrazem elegancji i klasy, która została osiągnięta przez zastosowanie płaskich powierzchni koloru oraz smukłych krawędzi. Natomiast Hiszpan Sam3 na Garbarach stworzył – zdominowane przez czerń – graffiti utrzymane w atmosferze baśniowości. Oprócz malowideł, podczas festiwalu miał miejsce pokaz streetartowego filmu „Bomb It 2”, a także dyskusja na temat rewitalizacji przestrzeni miejskiej z udziałem specjalistów, koncerty i warsztaty uczące artystycznego malowania po murach.
Kolejnym wydarzeniem promującym sztukę uliczną jest Poznański Dreptak Kultury – mająca miejsce w dniach 17 – 21 czerwca inicjatywa podjęta przez Koalicję Starego Miasta (Fundację ARS, Stowarzyszenie Dom Trzeźwości, Fundację Pomocy Rodzinie, Muzeum Narodowe w Poznaniu Oddz. Etnograficzny, MOPR Poznań, ZSB nr 1 w Poznaniu, SP nr 40, SIC!, Klub ZAK), której celem jest przede wszystkim ożywienie kultury Starego Miasta Poznań. Podczas imprezy każdy będzie mógł zapoznać się, że sztuką uliczną i nie tylko. Organizatorzy zapraszają na spektakle teatralne, kino podwórkowe, plener malarski oraz dwudniowy pokaz malowania graffiti. Swoje umiejętności na poznańskim Stadionie Miejskim zaprezentuje grupa SBC97 i Resko. Natomiast na zakończenie planowany jest pokaz filmu „Grafficiarze”, który odbędzie się w klubie ZAK. Całość zwieńczy happening z okazji Nocy Kupały, mający na celu zgromadzenie środków na rzecz Fundacji Ars, a przy okazji także ustanowienie Rekordu Polski w puszczaniu lampionów.


W trójwymiarze

Z kolei w Galerii Gniezno została otwarta bezpłatna wystawa trójwymiarowej sztuki ulicy, podczas której prezentowane są prace autorstwa Manfreda Stadera. To już ostatnia wystawa tego artysty w Polsce w ramach road-show organizowanego przez firmę Apsys Polska. Wystawie towarzyszy konkurs „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D”. Galeria Gniezno przy ul. Pałuckiej 2 w Gnieźnie to już ostatni przystanek wystawy Street Art 3D, która do tej pory odwiedziła aż 9 polskich miast. Od 31 maja do 21 czerwca po raz ostatni można podziwiać m.in. rwący wodospad, samochód wyjeżdżający spod ziemi i rekina wyłaniającego się z fal. Wystawa Street Art 3D zaprezentuje prace graficzne, z których każda zajmuje powierzchnię około 15 m2. Towarzyszyć jej będzie konkurs fotograficzny „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D”. Aby wziąć w nim udział wystarczy zrobić zdjęcie z trójwymiarowym obrazem i zamieścić je na www.facebook.com/streetart3d. Autorem obrazów prezentowanych na wystawie Street Art 3D w Galerii Gniezno jest niemiecki artysta Manfred Stader. Już od 30 lat, jako jeden z nielicznych na świecie, specjalizuje się on w malarstwie 3D. Wykorzystuje zasady perspektywy, iluzję optyczną i wyliczenia matematyczne, aby osiągnąć fantastyczny efekt trójwymiarowego obrazu. Malowidła, wykonane farbami przy użyciu specjalnej techniki, oglądane pod odpowiednim kątem, dają efekt realnej głębi. Wystarczy stanąć w oznaczonym miejscu, oddalonym zazwyczaj o 2-3 metry od dolnej krawędzi pracy, aby podziwiać efekt 3D. Ulubionym wariantem sztuki Manfreda Stadera są projekty interaktywne, w których uczestnicy pozwalają się fotografować bądź filmować w pozie pozostającej w logicznym związku z obrazem. Aby zobaczyć zadziwiający efekt trójwymiarowości najlepiej spojrzeć na obrazy przez obiektyw aparatu. Gdy mamy już zrobioną pamiątkową fotografię możemy także wziąć udział w konkursie „Zakręcone zdjęcie z obrazem 3D” przeznaczonym dla pełnoletnich mieszkańców Gniezna. Konkurs polega na zrobieniu zdjęcia z wybranym obrazem prezentowanym na wystawie Street Art 3D i zamieszczeniu go na fanpage’u wystawy na facebooku. Aby zdjęcie było bardziej efektowne i miało większą szansę na wygraną można wykorzystać przygotowane przez siebie przebrania lub rekwizyty. Zdjęcia można zrobić i zamieścić na facebooku wyłącznie w trakcie trwania wystawy, a więc od 31 maja do 21 czerwca 2011 r. Nagrodzone zostaną te fotografie, które otrzymają najwięcej głosów „lubię to”. Nagroda główna to karta podarunkowa o wartości 500 zł na zakupy w sklepach Galerii Gniezno. Dodatkowo ufundowano pięć kart o wartości 100 zł każda. Gniezno jest ostatnim miastem w Polsce, w którym gości Street Art 3D. Do tej pory trójwymiarowe obrazy podziwiali mieszkańcy Bydgoszczy, Gdańska, Janek k. Warszawy, Katowic, Łodzi, Szczecina, Torunia, Wrocławia i Zabrza.
 

Redaktor
Katarzyna S. Nowak

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Targi drupa przeniesione!

Messe Düsseldorf odkłada na później wiodące międzynarodowe targi drupa i Interpack. Interpack odbędzie się teraz od 25 lutego do 3 marca 2021 roku, natomiast drupa zostanie przesunięta na 20 do 30 kwietnia 2021 roku.

Czyniąc to, Messe Düsseldorf stosuje się do zalecenia zespołu ds. zarządzania kryzysowego niemieckiego rządu, aby przy ocenie wystąpienia ryzyka podczas ważnych wydarzeń uwzględniać zasady Instytutu Roberta Kocha.

Reklama