Kalendarium

13-14.03.2018 · Retail Summit, Warszawa

15-17.02.2018 · WETEC, Stuttgart

15-17.02.2018 · TV TecStyle Visions, Stuttgart

6-9.02.2018. · ISE, Amsterdam

7-9.02.2018. · RemaDays, Nadarzyn

Bosch, Arcimboldo i Breugel na 100 projektorów

 

Jak się okazuje, nowoczesne technologie mappingu mogą sprawdzić się nie tylko w przypadku wyświetlania futurystycznych wizualizacji, lecz także klasyki malarstwa. We francuskiej galerii Carrières de Lumières w Prowansji otwarto niezwykłą wystawę poświęconą obrazom dawnych mistrzów – słynnego Hieronima Boscha, niderlandzkiego artysty tworzącego na przełomie późnego gotyku i wczesnego renesansu, Giuseppe Arcimboldo, włoskiego malarza epoki manieryzmu a także dziełom dynastii Breugelów z Brukseli. Po niezwykle udanej poprzedniej ekspozycji, poświęconej mistrzom impresjonizmu, francuska galeria ponownie postanowiła wykorzystać technologię mappingu, tym razem w celu ukazania niezwykłego kunsztu artystów sprzed wielu wieków. Imponujący obszar muzeum o powierzchni ponad 7000 metrów kwadratowych wyposażono w ponad 100 projektorów, za pomocą których powiększono obrazy do gigantycznych rozmiarów, tworząc w ten sposób trwającą 30 minut prezentację składającą się z 2000 wysokiej jakości cyfrowych reprodukcji. Słynne, niekiedy przerażające arcydzieła Boscha, takie jak „Ogród Rozkoszy Ziemskich”, „Kuszenie Św. Antoniego” czy też „Wóz z sianem”,  niezwykłe kompozycje kwiatów i owoców autorstwa Giuseppe Arcimboldo, czy też sceny z wiejskiego życia Pietera Breugla wyświetlane w wielkim formacie na ścianach muzeum, robią niezwykłe wrażenie, pozwalając widzom wystawy zagłębić się w oszałamiającą liczbę detali i bogactwo kolorów przedstawionych na obrazach. Niezwykłemu pokazowi także przygotowana specjalnie na tę okazję ścieżka dźwiękowa, na której oprócz fragmentów klasycznych utworów w rodzaju „Carmina Burana” Carla Offa, „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego w reinterpretacji Maxa Richtera, czy też utworów rosyjskiego kompozytora Modesta Mussorgskiego, znalazły się także rockowe klasyki w wykonaniu brytyjskiej legendy rocka, Led Zeppelin.

 

« poprzedni   |   następny » « wróć

Komentarz miesiąca

Rewolucje kwantowe i nie tylko

Socjologowie diagnozują, że najmłodsze pokolenia są konformistyczne, cenią wygodę i w zasadzie w ogóle nie odczuwają potrzeby buntu. Pojęcie „rewolucji” jest im kompletnie obce. A jeśli już mówi się o ich buncie, to jako o „buncie konserwatywnym” – cóż za oksymoron!

A jednak rewolucje – mniejszego i większego kalibru – wciąż w świecie zachodzą, dziejąc się niejako w tle naszej zabieganej egzystencji.

Reklama